Sport

Hoće li Bosnićeva tužba srušiti Košarkaški savez BiH? Miloš: Možda ćemo i mi pokrenuti neke procese

Biti selektor bilo koje države u bilo kom sportu je velika čast i obaveza, ali i obaveza koja za sobom nosi i niz benefita za izabranu osobu.

U novijoj historiji Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine selektori su bili  brojna i velika imena ovog sporta, kao što su Mirza Delibašić, Sabit Hadžić, Nenad Marković, Aleksandar Petrović, Duško Ivanović, Duško Vujošević, Damir Mulaomerović...

Impozantan spisak

Dakle, impozantan spisak renomiranih stručnjaka.

"Ponekad se zapitam šta ih je motivisalo da se prihvate uloge selektora u jednom siromašnom, ali ipak uspješnom savezu.

Rezultati koje je postigla reprezentacija BiH u košarci su vrijedni poštovanja i na njih možemo i trebamo biti ponosni.

Naravno, prije svega kod trenera je prisutan sportski motiv i potencijal koji igrače nose u svojim nastupima. Sigurno je motiv i referenca koja ostaje, jer biti selektor jedne reprezentacije nosi određene benefite", tvrdi Mirsad Đonlagić, jedan od pokretača i nekadašnji predsjednik Košarkaškog saveza BiH.

Upravo zbog toga, a u svjetlu posljednjih dešavanja u KSBiH, Đonlagić ne može, a da ne reaguje na činjenicu da su, kako kaže, selektori tužili savez.

"Nakon sudskih presuda zaista je teško bilo ostati na nogama i nastaviti dalje. Mensur Bajramović je jednom tužio Savez. Sada je tu najnoviji slučaj tužbe i presude u slučaju Vedrana Bosnića.

Đonlagić: Ostaje gorak ukus

Nije mi cilj da optužujem one koji se bore za svoja prava i obećane nadoknade, ne samo obećane nego i potpisane obaveze. Svaki od njih je profesionalac u svom poslu. Međutim, ostaje gorak ukus nakon prestanka njihovog angažmana da im nije bilo stalo do opstanka Saveza, već ih je vodio isključivo lični interes", tvrdi Đonlagić.

Specifičan slučaj

Podsjetimo, posljednji slučaj sa Bosnićem je vrlo specifičan. Saradnja je raskinuta pod prilično čudnim okolnostima. Na kraju je uslijedio proces pred Međunarodnim košarkaškim tribunalom (BAT) koji je presudio da je Košarkaški savez BiH obavezan sarajevskom treneru isplatiti 55.000 eura plus kamate.

Cifra je to koju KSBiH u ovom momentu jednostavno ne može isplatiti, tvrdi aktuelni predsjednik Košarkaškog saveza BiH Dalibor Miloš.

"Cifra od 55.000 eura jednostavno je nerealna, pogotovo što se odnosi i na period u kojem Bosnić više nije bio selektor.

Naš je prijedlog da to svedemo na razumnu mjeru, odnosno da isplatimo zaostale plaće za period u kojem je Bosnić vodio reprezentaciju te mu izmirimo troškove procesa", kaže Miloš.

Pitanje o tome dokle su stigli pregovori s Bosnićem, Miloš nije želio komentirati. Tek kaže da se nada povoljnom ishodu.

"Činjenica je da Savez nema novca da isplati kompletnu presudu, nadamo se dogovoru. Ako toga ne bude, onda ćemo i mi vjerovatno prisiljeni da otkrijemo i pokrenemo neke procese", kaže Miloš.

Svaka marka teško zarađena

On kaže da će se u svakom slučaju morati mijenjati koncept prilikom sklapanja ugovora sa selektorima, jer ispada kao da KSBiH ima novca koliko želi, a ne da je svaka marka teško zarađena.

"Možda je ono što ću reći utemeljeno na mom subjektivnom odnosu prema instituciji - Savezu u čijem stvaranju sam učestvovao i osjećaju potrebe da se moraju sačuvati institucije u ovoj zemlji.

Ne opravdavam nepoštovanje ugovornih obaveza, ali me čudi da oni koji su sklapali ugovor nisu vodili računa i o zaštiti interesa KSBiH. Ne razumijem ni selektore koji samim činom izbora dobiju i čast i slast.

I funkcioneri u Savezu moraju ozbiljno pristupiti rješavanju ovog problema. Ugovor mora u svakom slučaju da štiti interese i status Saveza.

Da ne bude shvaćeno kako me ne interesira status selektora, želim da naglasim kako se mora voditi računa i o dignitetu i interesima odabranog trenera.

No, sem potpisanog ugovora mora postojati više volje i želje sa obje strane, da se sačuva i održi ne samo Savez nego i košarka u BiH", rekao je Đonlagić.