krvavi sukobi

Hoće li Izrael pokrenuti vojnu okupaciju Gaze? Cijena bi bila previsoka – za sve

Od povlačenja iz Pojasa Gaze 2005. izraelske trupe uglavnom su izbjegavale najnapučenija područja, posebno osam prepunih izbjegličkih kampova

Hoće li Izrael poslati kopnene trupe u Gazu i ponovo pokušati pod svoju kontrolu staviti palestinsku enklavu koja se nalazi na istočnoj obali Mediteranskog mora, nakon brutalnih udara Hamasa na Izrael?

Od povlačenja iz Pojasa Gaze 2005. izraelske trupe uglavnom su izbjegavale najnapučenija područja, posebno osam prepunih izbjegličkih kampova u Gazi.

Ulične borbe

Bili su itekako svjesni da bi ulazak u uske uličice logora poput al-Shatija, jednog od najnapučenijih, bio riskantan. Njihov fokus bio je na kontroli periferije urbanih područja, prenosi CNN.

Izraelska taktika uvijek je bila brzo kretanje, kontrola što je više moguće teritorije, ali izbjegavanje uličnih borbi, od kuće do kuće, gdje slabiji protivnik može u potpunosti iskoristiti prednost terena.

Međutim, ulazak u urbana područja u Gazi donio bi potpuno novi element u borbi.

Trenutno su izraelske snage u sukobu s Hamasom. Ipak, Gaza je dom mnoštvu naoružanih palestinskih grupa, uključujući Islamski džihad, Narodni front za oslobođenje Palestine (PFLP), Demokratski front za oslobođenje Palestine (DFLP), da spomenemo samo neke.

Oni nemaju Hamasovo ljudstvo ni oružje, ali su dovoljno brojni da pruže ozbiljan otpor.

Vraćajući se u ljeto 1982., kada je Izrael napao Liban u potjeri za Palestinskom oslobodilačkom organizacijom (PLO), izraelske snage stigle su sve do Bejruta.

Još tada je bilo jasno da bi ulazak u Bejrut, posebno u palestinske izbjegličke kampove, bio smrtonosna misija za sve.

Američki pritisak

Tokom opsade koja je uslijedila, izraelski ratni avioni i artiljerija gađali su zapad Bejruta, ali su kopnene trupe ostale podalje od grada.

Na kraju je pod američkim pritiskom postignut dogovor prema kojem će se palestinski borci evakuirati iz Bejruta i Libana u Jemen, Tunis i drugdje.

Tek nakon što su otišli, izraelske trupe su preuzele kontrolu nad zapadnim dijelom grada.

Ubrzo nakon toga, u septembru 1982., s Izraelom koji je kontrolirao zapadni Bejrut, izraelska vojska, pod vodstvom tadašnjeg ministra odbrane Ariela Sharona, dopustila je svojim desničarskim libanskim saveznicima, Kataibima, da uđu u izbjeglički kamp Sabra i Shatila te izvrše pokolj hiljade civila.

Oni se više nisu mogli braniti jer su muškarci sposobni za borbu otišli kao dio dogovora s PLO-om uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država.

Mobilizirali rezerviste

Izraelska vojska sada je mobilizirala 300.000 rezervista za, kako se naširoko vjeruje, upad bez presedana u Gazu i možda, neki nagađaju, ponovnu okupaciju enklave nakon Hamasovog iznenadnog napada u subotu, u kojem je ubijeno više od 1.000 ljudi u Izraelu.

Ono što ih čeka je Hamas koji je pokazao, uprkos okrutnosti jasno prikazanoj u subotnjem napadu, nivo vojnih sposobnosti daleko iznad onoga što se dosad mislilo.

Vjerovatno je dobro pripremljen za sljedeću fazu u ovom ratu.

Od vikenda, Izrael je pokrenuo stotine kaznenih napada na Gazu, pretvarajući neka područja u pustoš. Pritom su ubijene stotine Palestinaca, uključujući mnoge civile. A ovo je samo početna faza ovog rata.

Ako dođe do nje, kopnena operacija bila bi daleko krvavija i razornija.

Izraelske snage također će morati imati na umu da se oko Gaze nalazi više od stotinu Izraelaca – vojnika i civila, uključujući žene i djecu – koje Hamas drži u zarobljeništvu.

I premda niko izvan Hamasa ne zna gdje ih drže, vjerojatno se nalaze u područjima kojima je izraelskim snagama najteže pristupiti, vjerovatno u prenapučenim izbjegličkim kampovima.

Koliko god izraelski čelnici bili nestrpljivi da zadaju smrtonosni udarac Hamasu, to će doći po vrlo visoku cijenu. Svima.