ANALIZA

Hoće li Radmanović opstruirati promjene u zajedničkim komisijama: Kako će Trojka glasati o smjeni Špirića iz Komisije za nadzor nad radom OSA-e 

Glasanje u Domu naroda PSBiH s kojim su SNSD i HDZBiH "izbačeni iz kolosijeka" sigurno će donijeti nove turbulencije na političkoj sceni u BiH. Eventualna nova većina u Domu naroda PSBiH ne može ništa bez većine u Predstavničkom domu

Opozicija u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH uz presudni glas Ilije Cvitanovića, delegata u Klubu hrvatskog naroda iz HDZ-a 1990 jučer je demonstrirala nadmoć u broju ruku s kojima su pri glasanju o dodatnim tačkama dnevnog reda nadjačali delegate SNSD-a i HDZ-a BiH, dok je delegat NiP-a tokom glasanja o tim tačkama bio suzdržan.

S obzirom na to da su većinom glasova opozicije izglasane odluke o promjeni sastava stalnih radnih tijela Doma naroda, te sastava zajedničkih komisija oba doma PSBiH, već se počelo govoriti o novoj većini u tom domu, koju bi činili SDA, DF, SBiH, HDZ1990, te SDS i PDP.

Šta bi značila nova većina samo u Domu naroda PSBiH?

Međutim, stvaranje nove većine i to samo u Domu naroda PSBiH, osim što u ovom trenutku nije izgledno, sve kada bi do nje i došlo nema nikakvih šansi da poluči neki rezultat u vidu promjena nabolje ili deblokade određenih procesa.

Naprotiv. U konstelaciji sadašnjih odnosa, takav korak doprinio bi samo daljoj destabilizaciji, stagnaciji, a moguće i blokadama u radu državnih institucija. To je tako prije svega, jer za novu većinu je neophodan glas delegata Ilije Cvitanovića (HDZ1990), a u ovom trenutku, ako se izuzme jučerašnji Cvitanovićev glas koji se više može shvatiti kao poruka koalicionim partnerima o važnosti "svakog glasa unutar sadašnje koalicije" nema nikakvih ozbiljnijih nagovještaja da bi se Cvitanović upustio u napuštanje sadašnjih koalicionih partnera i na državnom i nivou FBiH.

A, sve kada bi se to i desilo šta bi to značilo? Sve kada bi zakoni i odluke od interesa za BiH i građane prolazili u Domu naroda PSBiH, „jučerašnja većina" nema kapacitete da to usvoji Predstavnički dom PSBiH, a bez toga nijedna odluka i zakon ne mogu biti ni važeći, niti stupiti na snagu.

Također, kada bi se i pred nekom novom većinom u kojoj ne bi sudjelovali SNSD i HDZBiH u Domu naroda PSBiH našli neki od zakona poput onog za izbacivanje stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, iluzorno je očekivati da bi delegati SDS-a i PDP-a glasali drugačije, nego što bi glasao SNSD, tako da na tom polju sigurno ne bi došlo do neke promjene.

Uz sve to SNSD-u sklonom bojkotima još uvijek preostaje da iskoriste činjenicu da nedolaskom njihove trojice delegata na sjednicu, nema ni kvoruma za njeno održavanje, a čemu je ta stranka ranije već pribjegavala.

U rukama Trojke "vruć krompir"

Međutim, evidentno je da je jučerašnje glasanje koje će omogućiti novu raspodjelu pozicija u komisijama Doma i zajedničkim tijelima oba doma PSBiH u korist SDS-a i PDP-a najviše rezultiralo time što je praktično pokazalo da nije isto ako SNSD ima četiri ili tri delegata, a što je SDA godinama negirala da je tako i kada je prva uvela praksu da "trguje" s SNSD-om dajući im ranije četvrtog delegata u Domu naroda PSBiH.

Ironija je da je baš SDA jučer, prva podržavši prijedlog SDS-a za uvrštavanje novih pokazala da nije isto ako SDS- ima tri ili četiri delegata.

Jer novi odnos snaga u Klubu srpskog naroda i to tri (SNSD) napram dva (SDS, PDP)osigurava sada ne samo da Nenad Vuković zauzme upražnjene pozicije u komisijama u kojima je bila Snježana Novaković-Bursać, nego i da uđe u članstvo nekih drugih zajedničkih komisija.

Nakon što je Dom naroda PSBiH bez glasova delegata iz SNSD-a i HDZ-a BiH jučer usvojio imenovanje Vukovića u više, te Neškovića u Zajedničku komisiju za odbranu i sigurnost i to umjesto SNSD-ovog Radovana Kovačevića, sada će u slučaju njihovog imenovanja u zajedničke komisije, to morati potvrditi i Predstavnički dom PSBiH. Hoće li ova imenovanja biti potvrđena zavisit će od poslanika stranaka Trojke u tom domu.

Za sada se ne zna hoće li Trojka biti uz koalicione partnere SNSD i HDZBiH ili će ispoštovati poslovnik i zakone koji garantiraju, a naročito Vukoviću zastupljenost u zajedničkim radnim tijelima.

Sigurno je da je ovo „vruć krompir" u rukama Trojke i da će njihovi glasovi bili oni protiv ili za imati odjeka i unutar koalicije na državnom nivou i u javnosti.

Posebno je zanimljivo to što bi Predstavnički dom PSBiH trebao potvrditi imenovanje Vukovića u Zajedničku komisiju za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH i to umjesto Nikole Špirića, kako je već odlučio Dom naroda PSBiH.

Ova komisija broji 12 članova i trenutno su u njoj čak tri člana iz SNSD-a. Osim Špirića u Komisiji su još Sredoje Nović i Milorad Kojić, dok PDP nema nijednog člana u tom tijelu. Špirića su iz Komisije za OSA-u smijenjivali i 2017. godine. Špirić čije je imenovanje u ovu komisiju već ranije kritikovano jer je on na „crnoj listi "Sjedinjenih Američkih Država zbog sumnji u korupciju, već je jednom smjenjivan iz Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e i to dok je bio poslanik u Predstavničkom domu PSBiH 2017. godine.

Tada je Špirić bio na čelu ove komisije i smijenjen je zbog afere „Ušće" na prijedlog tadašnjih zastupnika SDS-a u Predstavničkom domu PSBiH. Tada su za Špirićevu smjenu, osim SDS-a, glasali poslanici SDA, DF-a i SDP-a, dok su SNSD i HDZ bili protiv.

Špirić kojem je članstvo u komisiji koji nadzire rad OSA-e izgleda posebno drago, SDS je svojevremeno optužio da je u OSA-u zaposlio „pola familije", a prvenstveno sina. Ono što je također interesantno jeste da je SDS-ov Želimir Nešković predložio, a Dom naroda PSBiH podržao, jeste to da Vuković uđe u članstvo i Zajedničke komisije za administrativne poslove, također umjesto Špirića. Ni u toj komisiji PDP nema nijednog člana, a SNSD ima ukupno tri.

Evidentno je da je u obje navedene komisije član i Sredoje Nović iz SNSD-a i iz Doma naroda, ali se u oba slučaja predlaže da se iz komisija isključi Špirić, a ne Nović, što implicira da je SDS-u i PDP-u osim ulaska Vukovića u te komisije, cilj i da iz njih eliminišu Špirića.

Sudeći po reakcijama delegata SNSD-a i HDZ-a BiH koji su jučerašnje usvajanje odluka o izmjenama sastava komisija u Domu naroda PSBiH podnijeli veoma teško i naročito iz SNSD-a ocijenili ga „kršenjem volje Kluba srpskog naroda", jasno je da će Kolegij Predstavničkog doma PSBiH na čijem je čelu trenutno Nebojša Radmanović što više odugovlačiti sa stavljanjem ovih tačaka na dnevni red sjednica tog doma, sve dok ne bude siguran da one neće dobiti podršku većine.

Radmanoviću će Čovićeva "greška" sigurno biti škola

A, Radmanović sada može „učiti iz greške" Dragana Čovića, predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH koji je jučer prihvatio da se glasa o uvrštavanju tačaka o promjeni sastava komisija, očekujući da ih Dom neće prihvatiti, što je Čović i priznao na sjednici.

Međutim, presudio je glas delegata Ilije Cvitanovića, zbog kojeg je Čović čak pozivao Klub hrvatskog naroda da ponovo glasa, a dajući u stvari tako "išaret" Cvitanoviću da se predomisli, jer su HDZ-ovci slijedili u glasanju Čovića, na što delegat HDZ-a1990 nije pristao, nego je ostao pri svom stavu što je Čovića,a bilo je to vidljivo iz njegovog jučerašnjeg ponašanja veoma pogodilo.

Ova situacija sigurno će biti „za nauk" Nebojši Radmanoviću koji će prije nego stavi odluke o izmjenama sastava zajedničkih komisija ili tražiti čvrste garancije koaliiconih partnera da će ih oboriti u onim slučajevima koji ne odgovaraju SNSD-u ili će do krajnjih granica odugovlačiti s njihovim uvrštavanjem na dnevni red. Kako god bude, u oba slučaja jedino je sigurno da slijede nove turbulencije u PSBiH i unutar vlasti, a između vlasti i opozicije.