'Dan oslobođenja'

Hoće li Trump izaći iz današnjeg dana kao taktički mastermind ili kao ‘aprilska šala’?

"Dan oslobođenja" je trebao biti 1. aprila. Ali Donald Trump odlučio je pomaknuti ga za jedan dan jer nije želio da iko pomisli da je to prvoaprilska šala.

Za njega to nije šala i nije šala za vlade širom svijeta dok se spremaju za njegove najave carina.

Zapanjujuće je koliko se malo zna o planovima koji će biti objavljeni u Ružičnjaku Bijele kuće kasnije danas.

Tri ključne figure

Značajno je da Trumpa u utorak javnost uopće nije vidjela. On i svi njegovi savjetnici bili su u Zapadnom krilu, daleko od kamera, dovršavajući tarifne planove.

Tri su ključne figure u središtu svega.

Ministar finansija Scott Bessent je takozvani 'odmjereni glas'. Bivši upravitelj hedge fonda, zalagao se za ciljane, a ne za opće tarife.

Peter Navarro Trumpov je viši savjetnik za trgovinu i proizvodnju. Dugogodišnji pomoćnik i osoba od povjerenja predsjednika, on je istinski lojalist i čvrsto vjeruje u opravdanost carina.

Njegovi ekonomski pogledi daleko su izvan glavne struje ekonomske misli - upravo zato se sviđa Trumpu.

Treći ključni lik je Howard Lutnick, ministar trgovine i najveći zagovornik punih tarifa Dana oslobođenja.

Biznismen, filantrop, Trumpov prikupljač sredstava i milijarder (neto vrijednost između 1 i 2 milijarde dolara) bio je među najbližima Trumpu tokom posljednja 73 dana ovog predsjedničkog mandata - često u Zapadnom krilu i izvan njega.

Ako nešto pođe po zlu, promatrači u Washingtonu sumnjaju da će Trump od Lutnicka učiniti krivca.

A šta ako sve pođe po zlu? Šta ako je Trump zapravo "aprilska šala"?

"Uspjet će…", rekao je njegov sekretar za medije na pitanje može li sve to biti katastrofa, povećavajući troškove života za Amerikance i stvarajući globalni ekonomski haos.

"Predsjednik ima briljantan tim koji proučava ta pitanja decenijama i mi smo usredotočeni na vraćanje globalnog doba Amerike…", rekla je Karoline Leavitt.

Ples uz predsjednikovu melodiju

SkyNews kaže da ne bismo trebali gledati "Dan oslobođenja" kao trenutak kada je sve gotovo u smislu pregovora za zemlje širom svijeta dok pokušavaju sklopiti dogovore s Bijelom kućom. Prije bi ga trebalo promatrati kao početak.

Trump, kao i uvijek, želi da se na njega gleda kao na onoga koji odlučuje, preuzima kontrolu, zauzima cenatr pažnje. Želi da svijet pleše kako on svira. Danas je njegov trenutak.

Ali nakon danas, uz neizbježnu odmazdu milo za drago, očekuje se da će se različite zemlje tražiti izuzimanje i "bacati kosti" Trumpu; identificirati područja u kojima se trgovinska politika može prilagoditi kako bi se umirio predsjednik.

Čak i ponude koje malo mijenjaju u materijalnom smislu mogle bi dati Trumpu priliku da se okrene i predstavi kao pobjednik u sklapanju poslova koje on želi.

Značajan izazov za strane vlade i njihove diplomate u Washingtonu bilo je angažiranje samog predsjednika s prijedlozima koji bi mu se mogli svidjeti.

Pregovori se vode s timom iz Bijele kuće koji ni sami nisu sigurni gdje će predsjednik konačno završiti. To je rezultiralo raznim špekulacijama.