iskrivljavanje historije

Hoće li Tužilaštvo BiH reagirati zbog novog nastavnog plana u RS? Ambasada SAD za Raport: Veličanje ratnih zločinaca je sramotno

Novi nastavni plan i program za 9. razred osnovnih škola u RS promijenjen je i sad će učenici na času historije učiti o ratnih zločincima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću kao o herojima srpskog naroda.

Naime, uvedena je nova nastavna tema "Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat" u okviru koje će djeca učiti falsificiranu i iskrivljenu parapovijest, umjesto da budu upoznati sa činjenicama.

Prvo je to sinoć objavio potpredsjednik manjeg bh. entiteta Ćamil Duraković.

"Također, pored osuđenih ratnih zločinaca, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, djecu će učiti i o uzrocima i posljedicama 'Odbrambno-otadžbinskog rata' ali će preskočiti genocid, etničko čišćenje i čitav dijapazon zločina protiv čovječnosti koje su počinili pripadnici Vojske RS o kojima će, kao o herojima, učiti djeca devetog razreda osnovnih škola u Republici Srpskoj", objavio je Duraković.

S obzirom na to da se ovakav nastavni plan i program može protumačiti kao glorificiranje ratnih zločinaca, što je krivično djelo u BiH nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo izmjene Krivičnog zakona. Tražili smo komentar Tužilaštva BiH, ali i OHR-a no odgovor nismo dobili. Ali, zato jesmo od Ambasade SAD.

"Neodgovorno je politizirati obrazovanje i podrivati međusobno povjerenje i razumijevanje među budućim generacijama u Bosni i Hercegovini (BiH). U javnom diskursu nema mjesta za jezik koji promoviše netoleranciju i sije podjele, uključujući i obrazovanje iz oblasti historije. Negiranje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca su sramotni. Takav nastavni plan i program bi produžio patnju žrtava svih etničkih grupa i njihovih porodica, educirao buduće generacije na lažnim istorijskim narativima, potkopao napore u procesu pomirenja i ugrozio stabilnost BiH.

Istovremeno, moramo primijetiti da presude za ratne zločine naglašavaju individualnu odgovornost i ne odnose se na cijeli narod. Vlasti imaju odgovornost da se suzdrže od retorike podjela. Pozivamo sve institucije vlasti u BiH na svim nivoima da preduzmu konkretne korake na promoviranju pomirenja, te se fokusiraju na neophodne reforme i napredak za dobrobit svih građana BiH", naveli su iz Ambasade SAD za Raport.

Da li će institucije reagirati, pitanje je koje se uvijek postavlja, no zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić nije optimistična.

Ona kaže da je nesumnjivo da su i do sada učenici u Republici Srpskoj učili historijske falsifikate, no, kako kaže, uvođenje nastavne teme “Republika Srpska i odbrambeno-otadžbinski rat” u udžbenik devetog razreda osnovne škole ravno je npr. izučavanju lekcija kako je Jasenovac bio logor sa humanim tretmanom za Srbe, Jevreje, Rome, te za prevaspitavanje ostalih, indoktriniranih ljevičarskim i liberalnim idejama, a Beograd oslobođen 6. aprila 1941.

Duška Jurišić
Prošlo vrijeme takmičenja

"Dvije 'historije' pod istim krovom"

"Kako drugačije tumačiti lekcije o 'operacijama u Podrinju', Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, iza čijih imena se navodi 'heroji rata'. Kažu da je direktorica jedne škole u Podrinju jučer prebrojavala djecu, te konstatovala kako je 'dobro što je samo jedno bošnjačko dijete u devetom razredu'?! Riješilo bi se pitanje udžbenika istorije za bošnjačku djecu, međutim pitanje je ko bi im istoriju po bosanskom programu predavao i tumačio, te koliko je dobro imati dvije 'istorije' pod istim krovom", navodi Jurišić.

Nastavni plan i program

Ističe da je prošlo vrijeme takmičenja ko će žešće osuditi ovaj, kako ga je nazvala, nemili događaj te kako ne vjeruje da će se bilo koje tužilaštvo ozbiljno baviti ovim zločinom negiranja i neprihvatanja istorijskih i sudski utvrđenih činjenica od genocida u Srebrenici do koncentracionih logora u Prijedoru.

"Ovo nije samo još jedna politička bitka bez obzira ko bio u vlasti. Ovo je nova, stara obaveza za ministarstva obrazovanja na svim nivoima, istoričara, akademske zajednice i nevladinih organizacija, ali i predstavnika međunarodnih organizacija, koje su htjele to ili ne, svojevremeno učestvovale u izradi postratnih programa obrazovanja, koji su, između ostalih, rezultirali projektom dvije škole pod istim krovom.

Nije riječ samo o dnevnopolitičkom pitanju i pravu na istinu. U pitanju je pravo djece na obrazovanje, jer ozbiljne anomalije u obrazovanju uvijek dovode do nesagledivih, pogubnih posljedica", navela je Jurišić.

Srebrenička majka Kada Hotić u izjavi za Raport kaže da Udruženje Majke Srebrenice neće ništa uraditi po ovom pitanju jer kako kaže, dovoljno su uradile, a ovaj problem nije na njima da ga rješavaju.

"Oni ne prestaju sa svojim negiranjima i veličanjem ratnih zločinaca i narativom da je njima bilo najgore. Oni ne žele priznati istinu i nastavljaju sa svojom katastrofalnom propagandom. Nije mi ovo ništa neobično", govori nam majka Kada.

Kada Hotić: Iznijele smo istinu u svijet

Dodaje da će oni (Srbi-negatori genocida) to raditi dokle god je ova postava ljudi iz rata i dok vlast ne preuzmu nove generacije.

Majke Srebrenice su dosta uradile

"To je totalno obolio narod, ogrizao u laži, to je katastrofalno i pogubno za sav njihov naraštaj, za mir, po suživot i ne znam kada će se opametiti i da li će", govori i dodaje:

"Mi majke se nećemo baviti ovim niti bilo šta pokretati, tu su zakoni i političari da se bave ovim. Mi smo dosta uradile, iznijele smo istinu u svijet, pokazale i usmeno i pismeno i djelima. Izgradile smo svoje mezarje, nisu oni nišani tek tako nikli kao gljive, oni su svaki nišan jedan čovjek, i još ima oko dvije hiljade koje treba naći. To je istina i mi smo dosta uradile.

Nek se bavi politika i narod koji će ostati iza nas, mi smo već ostarile, ja sam u 80-im godinama, čekam svoj kraj. Mislim da smo dosta uradile, i 'natjerale' smo i Ujedinjene nacije - pod kojima smo nestali i stradali - da priznaju genocid i da se on obilježava u Generalnoj skupštini UN kao historijski dan, kao sjećanje, da se ne zaboravi, a hoće li biti i da se ne ponovi, to zavisi od zločinaca", zaključuje srebrenička majka Kada Hotić u razgovoru za Raport.