Godine 2025. trebali bismo, konačno, vidjeti novu zvijezdu na noćnom nebu - T Corona borealis (T CrB), u sazviježđu takozvane Sjeverne krune (Corona borealis).
Ono što je posebno jeste da CrB nije nov fenomen, do sada je samo preslabo svijetlio da bi se vidio golim okom. Stručnjaci pretpostavljaju da će se to uskoro promijeniti.
Tada će privremeno zasjati poput Sjevernjače. Zahvaljujući gigantskoj eksploziji udaljenoj 3.000 svjetlosnih godina! Takozvana nova.
Prognoza temeljena na zamračenju u martu 2023. i u poređenju sa sličnim dešavanjem iz 1946. predviđala je da će se nova pojaviti između maja i početka septembra 2024.
Međutim, izbijanje T Coronae Borealis je očito odgođeno. Drugo predviđanje navodi sredinu 2025. kao najvjerovatniji datum, prenosi BILD.
Američka svemirska agencija NASA govori o jedinstvenoj prilici vidjeti takav spektakl na nebu.
Događaj nije neobičan za binarni zvjezdani sistem, koji uključuje Coronu borealis, ali se događa samo svakih 80 godina.
Dvostruka zvijezda sastoji se od male, manje sjajne zvijezde (bijelog patuljka) i zvijezde crvenog diva.
Crveni div redovito odbacuje vanjske slojeve, stvarajući kontinuirani tok plina koji bijeli patuljak privlači i pohranjuje.
Svakih 80 godina rezultirajuća toplina u bijelom patuljku je toliko visoka da dolazi do termonuklearne eksplozije. To posvijetli zvijezdu hiljadu puta za nekoliko dana - to je tada takozvana nova.
T CrB će biti toliko svijetao da će biti jasno vidljiv u sumrak.
Usput, događaj je već postaje historija kad ga mi stignemo vidjeti, jer budući da je T Corona borealis udaljena 3.000 svjetlosnih godina od nas, svjetlosti s duple zvijezde treba 3.000 godina da dođe do nas.
Bijeli patuljak svaki put preživi eksploziju (nova koja se ponavlja), a zatim počinje ispočetka, postupno se izgrađujući uz pomoć crvenog diva.
Zatim je potrebno još 80 godina dok se ne pojavi nova.