Redovno hodanje unazad dobra je vježba za poboljšanje koordinacije, srca i cirkulacije, otkriva stručnjak za stopala.
Ostati u formi hodajući unazad na prvu zvuči bizarno, ali je trenutno posebno popularno među sportistima jer jača koordinaciju i agilnost, a također pokreće srce i cirkulaciju.
Thomas Schneider, šef centra za analizu pokreta i hoda u Gundelfingen Joint Clinic (Švicarska), objašnjava šta je hodanje unazad dobro za vaše zdravlje i na šta posebno treba obratiti pažnju.
„Hodanje unazad može ojačati mišiće leđa i nogu“, objašnjava Schneider. Koordinacija se trenira i interakcija između mišića može se posebno poboljšati. Također nema udara pri slijetanju na petu.
„Ovaj hod je mnogo prigušeniji“, uvjerava doktor.
"Budući da se korak događa na lopti stopala, nema opterećenja na masnom jastučiću pete."
Osim toga, trčanje unazad je odlična vježba za treniranje ravnoteže. Umjereni trening je važan - posebno za početnike:
"Bolje je prvo isprobati nekoliko metara", savjetuje Schneider. Zatim povećajte distancu i malo tempo. Ako vam se sviđa, kasnije možete da pređete na trčanje unazad, ali treba i da budete umjereni:
„Hodanje unazad je pogodno kao dodatak treningu, ali je neprikladno kao čest oblik lokomocije“, napominje stručnjak.
Svako ko pretjera ne samo da oštećuje vrat (okretanjem) već i povećava potencijalni rizik od nezgoda. Zaključak stručnjaka:
"Sporo hodanje unazad je jednako korisno za zdravlje kao i hodanje unazad i manje je opasno. Ako se provodi pažljivo, može obogatiti hodanje."
Redovni trening se također ortopedski isplati:
„Alternativa hodanju naprijed nudi odličnu priliku za treniranje ravnoteže i vještina koordinacije“, objašnjava Schneider.