Vijesti

Hota-Muminović: Prednacrt zakona o dualnom obrazovanju uskoro u javnoj raspravi. Šta on donosi

Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović kazala je da je Prednacrt zakona o dualnom obrazovanju završen te da će u narednom periodu realizovati niz javnih rasprava s ciljem informisanja svih zainteresiranih struktura o važnosti i značaju donošenja tog zakona.

Tvrdi da je to jedan od najvažnijih reformskih procesa koji se odnosi na povećanje broja sati praktične nastave koji će biti realizirani kod poslodavaca, s obzirom da je trenutni broj sati praktične nastave u odnosu na stručno-teorijske i opće-obrazovne predmete neravnomjeran, odnosno da je praktična nastava značajno manje zastupljena u odnosu na preostale dvije vrsta nastave.

"Za sva zanimanja za koja se obrazuju učenici u srednjim školama, pri čemu mislimo na zanimanja trećeg i četvrtog stepena, pa tako i u školama zdravstvene struke, Ministarstvo će u saradnji sa školama planirati kadrovske potrebe na način da postojeći nastavnici imaju osigurane norme časova, u skladu s trenutnim ugovorima o radu potpisanim s poslodavcima, odnosno sa direktorima škola u kojima imaju zasnovan radni odnos", kazala je Hota-Muminović.

Ističe da je Ministarstvo planiralo postepeno, sukcesivno uvoditi zanimanja u sistem dualnog obrazovanja, pri čemu je prioritet dat zanimanjima trećeg stepena za koja se obrazuju učenici u srednjim školama na području Kantona Sarajevo.

Govoreći o prosvjetnim radnicima koji rade na poslovima elektronskih baza kao što su eDnevnik i EMIS i koji su tražili da se riješi njihov status, jer se žale na obimnu elektronsku administraciju koja nije normirana, Hota-Muminoić je kazala da pedagoškim standardima i normativima za srednje obrazovanje nije definisan rad EMIS osobe, ali da je onima koji su zaduženi za to rad plaćen, bilo u okviru 40-satne radne sedmice ili kroz ostale poslove po nalogu direktora.

Pojasnila je da je u pedagoškim standardima i normativima za osnovnu školu definisano da svi nastavnici u okviru 40-časovne sedmice imaju jedan sat za rad na pedagoškoj elektronskoj dokumentaciji, a da se za EMIS odgovorne osobe u sedmici priznaju četiri sata.

Hota-Muminović je istakla da sve srednje škole na području Kantona Sarajevo, i javne i privatne ustanove, koriste eDnevnik za elektronsko vođenje odjeljenske knjige.

Pojasnila je da je tehnički administrator eDnevnika Univerzitetski tele-informatički centar UTIC te da u svim školama eDnevnik funkcioniše i da se pokazao kao odličan alat koji olakšava nastavnicima vođenje pedagoške evidencije i dokumentacije.

"Srednje stručne škole, zbog svojih specifičnosti u realizaciji nastavnog procesa, povremeno imaju izazove sa vođenjem eDnevnika, ali oni budu riješeni u kratkom roku. Odjeljenje za informatizaciju, međunarodnu saradnju i pravne poslove je u stalnoj komunikaciji sa školama i UTIC-om i pruža podršku i pomoć školama kada im je to potrebno. Također, pripremljeno je i dostavljeno svim školama detaljno uputstvo za vođenje eDnevnika", kazala je Hota-Muminović.

Također je naglasila da je kroz izradu Studije za dogradnju i unapređenje računarskih mreža utvrđena potreba za unapređenjem mrežne infrastrukture, što je složen, obiman i finansijski zahtjevan projekt čija realizacija bi se trebala odvijati nekoliko godina, počev od tekuće 2022. godine.

Govoreći o odabiru škola za provođenje mjera energijske efikasnosti, Hota-Muminović kaže da se to provodi na osnovu Studije energijske efikasnosti u javnim objektima u Kantonu Sarajevo koju je finansirao UNDP, a izradila firma ENOVA na osnovu zahtjeva Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.

Pojašnjava da je u procesu izrade Studije ENOVA obišla sve objekte i na osnovu definisanih kriterija pripremila rang listu objekata.

"Jedan od najbitnijih kriterija je i povrat investicije u periodu kraćem od deset godina, putem ostvarenih ušteda. Također, kriterij je bio i postizanje energetskog razreda "B", kao i vlasništvo odnosno uknjižba objekata", naglasila je.

Za Drugu gimnaziju, dodala je, do sada nisu provođene mjere energijske efikasnosti, već su samo sanirana ratna oštećenja.

"Planirani povrat investicije za Drugu gimnaziju je 5,8 godina. Što se tiče Prve gimnazije, ona se nalazi na listi objekata pod zaštitom Zavoda za kulturno historijsko i prirodno nasljeđe, te kao takva traži posebne mjere i povrat takve investicije bi bio u periodu od 18,5 godina. Srednja Medicinska škola je u planu i provođenje mjera energijske efikasnosti na ovoj školi je predviđena u sklopu Projekta energijske efikasnosti u javnim objektima u Kantonu Sarajevo", precizirana je ministrica Hota-Muminović.

Također, osvrnula se i na učeničke ekskurzije u Kantonu Sarajevo, te kazala da su oni aktom od 25. marta koji je upućen svim osnovnim i srednjim školama, dostavili informaciju da se ekskurzije za učenike završnih razreda osnovnih i srednjih škola mogu realizovati unutar Bosne i Hercegovine, shodno Pravilniku o organizaciji i realizaciji izleta, studijskih posjeta, ekskurzija, kampovanja/logorovanja, društveno-korisnog rada, škole u prirodi i drugih oblika odgojno-obrazovnog rada u osnovnoj i srednjoj školi.