Ministrica obrazovanja Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović istaknula je važnost dijela Rezolucije o Srebrenici koji poziva države članice da očuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, razvijanjem odgovarajućih programa, u cilju sprečavanja poricanja i iskrivljavanja činjenica, te pojave genocida u budućnosti.
"Obrazovni aspekt koji Rezolucija propagira je važan kako za današnje tako i za buduće generacije. Naime, odgovarajuća edukacija i aktivnosti podizanja svijesti javnosti, na koje Rezolucija poziva države članice, put su ka kreiranju generacija mladih ljudi punih poštovanja i uvažavanja, što će biti doprinos izgradnji društava koja su svjesna prošlosti i opredijeljena za promicanje mira i tolerancije u budućnosti", poručila je Hota-Muminović.
Podsjetila je na brutalno ubistvo Azmira Alispahića:
"Na Godinjskim Barama na području Opštine Trnovo 17. jula 1995. u genocidu Specijalna jedinica MUP-a Srbije "Škorpioni" ubila jeSafeta Fejzića (17), Azmira Alispahića (16), Sidika Salkića (36), Smaila Ibrahimovića (35), Dinu Salihovića (18) i Jusu Delića (25). Ne možemo ni zamisliti kroz šta su prošli od pada Srebrenice 11. jula do strijeljanja na vrelom julskom danu".
Nura Alispahić, Azmirova majka, jednom je izjavila:
"Hajde da je on bio vojnik, pa se borilo dijete, nego se borilo da spasi svoj život. Odavde kad su nas zajmili, ne znaš kud ćeš izaći. Nikako. Meni dođe jedna žena, ja radim po kući. Kaže: 'Nuro šta to radiš, evo ti ih iznad kuće došli'. Ja i ona da pobjegnemo, ona nema šta da obuje. Došli na izlaz iz čaršije. Kad se moje dijete vratilo. On i još jedan mladić. Ja ga pitam: 'Pa što si se, sine, vratio?'. A on kaže: 'Mama, nisam te poljubio'."
"Istina mora imati svoje zagovornike, svoje prijatelje, svoje aktiviste. Istini trebaju mudrost i snaga kako laž ne bi pobijedila", poručila je Hota-Muminović.