Da je pandemija koronavirusa svima promijenila život, životne navike, način razmišljanja i djelovanja, suvišno je više i govoriti.
Ogroman je broj onih kojima korona nije promijenila život samo u smislu obaveznog nošenja maske. Mnoge je ostavila bez najmilijih, a još veći broj ostao je bez posla - odnosno egzistencije.
Za razliku od ogromnog broja budžetskih uhljeba, za one koji imaju sreću ili nesreću da rade u privatnom sektoru ovaj period nije baš izvijestan. Dok su uhljebu počašćeni plaćama, pa čak i (ne)radom od kuće, drugi radnici bore se za opstanak.
Jedan od primjera hrabre borbe za egzistenciju i posao iz snova jeste primjer Amile Hošo-Kovačević.
Amila je radila u trafici, pa u jednom velikom marketu, da bi u tokom pandemije dobila otkaz.
"Godinama sam pokušavala naći posao u struci, ali mi nije išlo. Znate već kakva je situacija u državi. Ali raditi sam morala, pa nisam odbijala ništa", priča nam Amila.
A struka je?
"Doktor sam veterine".
Dakle, doktorica veterine nije mogla naći posao u struci, a pa u pandemiji vidjela šansu. Kad je već ostala bez posla, može napraviti svoj biznis.
"Dugo sam razmišljala i na kraju sam rekla da krećem u otvaranje svog salona za kućne ljubimce odnosno pse. To mi je životni san bio i sad ga ostvarujem", navodi ona.
Ne zna da li je to ludo ili glupo, baš u ovo vrijeme otvarati biznis kada se mnogi drugi zatvaraju, ali ona vjeruje u svoju ideju.
U svom salonu nudi sve ono što prosječnom psu treba.
"Ovdje svog ljubimca možete šišati, kupati, čistiti uši, sjeći nokte...Jednostavno sve što treba. Također, s obzirom na to da sam završila i veterinu mogu davati i savjete o hrani, dati preporuku kad bi trebali posjetiti veterinarsku stanicu...Trudim se da neko ko dođe ovdje s psom ima kompletan ugođaj", navodi Amila.
Salon se nalazi u Sarajevu u ulici Aleja lipa 62.
"Otvoreno smo svaki dan, osim nedjeljom" kaže.
Zatražila je i poticaj od Kantona Sarajevo.
"Predala sam papire pa se nadam nekoj pomoći. Do sada sam sve sama finansirala uz pomoć rodbine i prijatelja".