Region

Hrvatska zavrće pipu? Vučić zabrinut kao rijetko kad. Ekspert: “Srbija će imati katastrofalne posljedice”

​Kao članica Evropske unije koja prati odluke Bruxelles, Hrvatska će od sredine maja morati prestati izvoziti sirovu naftu Srbiji jer su većinski vlasnici tamošnje naftne kompanije Rusi.

Ako sankcije prema Rusiji ostanu na snazi, JANAF zatvara ventile. Odlukom Evropske unije o zabrani izvoza ruskim tvrtkama, od maja prestaje isporuka sirove nafte iz hrvatskih naftovoda Naftnoj industriji Srbije, prenosi RTL.

Rezervirali kapacitete

"Ovaj ugovor koji sada funkcionira, postoji i po njemu se radi, a to je da je NIS rezervirao kapacitete puno za prazno, on se izvjesno, ako se ta Uredba ne promijeni, od 15. maja neće moći više primjenjivati", objašnjava Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Hrvatske.

Prema aktuelnom ugovoru potpisanom u januaru ove godine, JANAF se obavezao NIS-u, čiji je 56-postotni vlasnik Gazprom Neft, a 30-postotni država, isporučiti blizu tri miliona tona sirove nafte do kraja godine koje bi naplatio približno 40 milijuna eura.

Budući da je zbog ukrajinskog rata prekinuta isporuka preko Crnog mora, Srbija gotovo potpuno ovisi o nafti iz Hrvatske. Zato novi krug sankcija iz Bruxellesa opasno zabrinjava srbijanskog predsjednika.

"Ova posljednja odluka Evropskog savjeta je za nas vrlo teška, vrlo čudna. Tražimo rješenja. Da ne riješimo jedan od ovih problema mi nećemo da postojimo, a ne da o političkim posljedicama da pričate.

O tome da li će biti zadovoljni Rusi i Evropljani, baš me briga", kaže Aleksandar Vučić.

U ovom slučaju, kaže energetski stručnjak, Hrvatsku se malo pita.

Odluka Evropskog vijeća

"Ako je to odluka Evropskog vijeća, nemamo šta o tome razgovarati, to je naša obaveza i moramo je poštivati. Jedino se nadam da će to biti kratkotrajno i da će se situacija smiriti između Ukrajine i Rusije", tvrdi Davor Štern.

Zbog rata je u potpunosti prekinuta isporuka nafte preko Crnog mora, pa je Srbiji jedini izlaz na energetsko tržište bio preko Omišlja.

No, zbog evropskih regula, Janaf će taj ventil zavrnuti, što je uznemirilo srpskog predsjednika Aleksandra Vučića. Stručnjaci tvrde da razloga za zabrinutost sigurno ima.

''Tko ne bi osjetio taj gubitak? Neće Janaf propasti sigurno, ali će imati lošu godinu. Srbija će imati katastrofalne posljedice", komentirao je stručnjak za energetiku sa Sveučilišta u Rijeci, Saša Žiković za Dnevnik.hr.