Humza Yousaf je prvi musliman na čelu decentralizirane vlade Škotske, prvi uopće na čelu neke vlade u zapadnoj Evropi.
Obećao je da će škotski pokret za nezavisnost ubaciti u petu brzinu. Međutim, suočava se s podijeljenom strankom i društvom.
Yousaf: Nisu mogli ni zamisliti
"Moji su baka i djed putovali od Punjaba do Škotske prije više od 60 godina. Kao imigranti u ovu zemlju koji su znali jedva riječ engleskog, ni u najluđim snovima nisu mogli zamisliti da će njihov unuk jednog dana biti na vrhuncu toga da postane sljedeći prvi ministar", rekao je Yousaf.
Izjavio je to nakon što je osigurao većinu glasova da zamijeni Nicolu Sturgeon na čelu Škotske nacionalne stranke (SNP), prenosi DW.
Zara Mohammed probila je neke svoje barijere, kao prva prva žena i najmlađa osoba koja je ikad bila na čelu Muslimanskog vijeća Britanije.
Mohammed kaže da je Yousafov izbor "značajna prilika, ne samo za Škote, već i za muslimane širom Ujedinjenog Kraljevstva".
"Šalje tako hrabru poruku o našoj politici. O tome ko može biti prvi ministar i ko može voditi naciju", rekla je Mohammed.
"Tako smo navikli na te negativne stereotipe i naslove, posebno kada su u pitanju muslimani."
Privukao pažnju
Godine 2016. Yousaf je privukao svjetsku pozornost. Tada je održao parlamentarnu zakletvu noseći kilt, škotsku tradicionalnu nošnju.
Yousafov izbor znači da vlade u Škotskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu u cjelini i susjednoj Irskoj sada vode muškarci azijskog porijekla.
Rishi Sunak je britanski premijer, dok je Leo Varadkar irski.
Zara Mohammed kaže da u britanskom kontekstu treba zahvaliti onima koji su migrirali prije nekoliko desetljeća i koji su se nosili s neobuzdanim rasizmom i diskriminacijom.
"To je dokaz njihovog marljivog rada i upornosti da ne odustaju", rekla je on i dodala:
"Trebalo je nekoliko generacija da dođemo ovdje i puno odlučnosti da se to učini."
Yousaf možda dospijeva na naslovnice, ali je u prošlosti bio suočen s kritikama. Donedavno je bio škotski ministar zdravstva, u vrijeme kada se vidjelo da je Nacionalna zdravstvena služba u krizi.
Škotska već dugo ima najveću stopu smrtnosti od droga u Evropi. Ima i najniži životni vijek u zapadnoj Evropi.
Neki Yousafa optužuju da je jednostavno sklon gafovima.
Neumjesno pitanje
Tokom svoje izborne kampanje, Yousaf je upitao grupu ukrajinskih žena izbjeglica koje je rat razdvojio od njihovih muževa:
"Gdje su svi muškarci?"
Predavač politike Paul Anderson kaže da je pred Humzom Yousafom težak put nakon mučne borbe za vodstvo.
"Morat će pokušati ujediniti svoju stranku koja je, čini se, bila malo podijeljena i rasparčana tokom ove kampanje", rekao je Anderson.
On također misli da novi vođa ima velike "političke cipele" koje mora popuniti.
"Nicola Sturgeon bila je škotska prva ministrica osam godina prije šokantne ostavke prošlog mjeseca. Što god mislili o njoj, ona je sjajan govornik.
Ona je vrlo dobar javni govornik, popularna čak i u drugim dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva. Dakle, taj stil vodstva mislim da je vrlo važan. To je nešto što će biti izgubljeno u škotskoj politici i u SNP-u", tvrdi ekspert.
Šta Yousafova pobjeda znači za nezavisnost Škotske?
Pokret za nezavisnost
Neki misle da bi odlazak Sturgeon mogao unazaditi pokret za nezavisnost.
Od 1990-ih decentralizirana uprava u Edinburghu ima ovlasti donošenja odluka u područjima politike, uključujući obrazovanje i zdravstvo.
Rasprava o tome treba li nastaviti politički razvod od Engleske, Velsa i Sjeverne Irske dosegla je vrhunac 2014. godine. Tada je Škotima ponuđena prilika da glasaju o nezavisnosti.
Ukupno 55 posto glasalo je za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Yousaf je obećao da će sada pokrenuti aktivnosti oko težnje za neovisnošću u "petu brzinu".
Međutim, ne postoji jasan pravni put do nezavisnosti Škotske. Oko polovine stanovništva Škotske želi ostati unutar Ujedinjenog Kraljevstva.
Britanski Vrhovni sud nedavno je presudio da Škotska ne može održati novi referendum bez pristanka vlade u Londonu.
Melodija ostala ista
Imajući to na umu, Yousafovi politički protivnici ga optužuju da gubi dragocjeno političko vrijeme i kapital na pitanje koje je riješeno prije mnogo godina.
"Umjesto postavljanja platforme koja će se usredotočiti na stvarne prioritete Škotske, Humza Yousaf je potvrdio da želi nastaviti ustavni sukob s britanskom vladom", rekao je Douglas Ross, čelnik opozicione Škotske konzervativne stranke zastupnicima u Edinburghu u utorak.
"Gramofon se promijenio, ali melodija je ostala ista."
Anderson sumnja da će uskoro biti novog referenduma.
"Argumenti za nezavisnost, posebno ekonomski argumenti za nezavisnost, još uvijek su nešto što novi čelnik mora pobijediti", rekao je on.
Anderson kaže da se čini da će Yousafova strategija biti nastavak pritiska na britansku vladu dok pokušava izgraditi podršku kod kuće.