BHDoktor

Iako je ova vrsta manikure hit, naučnici upozoravaju: Ženi su dijagnosticirali rak kože

rak kože manikura UV lampa

Otkako se oko 2010. pojavila na tržištu, manikura s gelom postala je najtraženija stvar u salonima za njegu noktiju širom SAD i mnogih drugih zemalja. Nije teško zaključiti zašto. U poređenju s običnim lakom za nokte, gel je otporniji na oštećenja i razmazivanje. Zadržava svoj sjaj dok god lak ne skinete s noktiju.

Osim toga, ako ste nestrpljivi, ne morate čekati sat ili više da se lak osuši. Sve te prednosti dolaze zahvaljujući načinu na koji se lak stvrdnjava. Naime, nalakirana ruka se stavi pod UV lampu. Svjetlo aktivira hemikalije unutar gela, zbog čega se gel stvrdne, piše portal Engadget.

Rak kože

Iako su opasnosti od UV svjetla dobro poznate, naučnici sve do sada nisu proučavali kako ultraljubičasto svjetlo koje se koristi za gel lakove utječe na ljudsku kožu. Ovdje nije primjenjivo ono što znamo o solarijima. Lampe koje koriste saloni za manikuru emitiraju drugačiji spektar ultraljubičastog svjetla. Grupa istraživača s kalifornijskog Univerziteta San Diego odlučila je proučiti uređaje nakon što su pročitali članak o učesnici takmičarke ljepote kojoj je dijagnosticiran rijedak oblik raka kože.

Ispitujući različite kombinacije ljudskih i mišjih ćelija, istraživači su otkrili da je 20-minutna izloženost ultraljubičastom sušilu za lak za nokte dovela do odumiranja čak 30 posto ćelija u petrijevoj zdjelici. Tri uzastopna takva sušenja od 20 minuta dovela su do odumiranje 65 do 70 posto ćelija. Naučnici su kod preostalih ćelija uočili dokaze o oštećenju mitohondrija i DNK. Zabilježili su mutacije kakve imaju pacijenti oboljeli od raka kože.

Bez konačnog zaključka

‘Rezultati našeg eksperimenta i prethodni dokazi upućuju na to da zračenje koje emitiraju UV lampe za gel lakove mogu uzrokovati rak ruku. Slično solarijima, mogu povećati rizik od rane pojave raka kože‘, stoji u studiji objavljenoj u utorak u časopisu Nature Communications.

Upozoravaju da je potrebno obaviti duže istraživanje prije nego što se može konačno zaključiti da korištenje UV uređaja za sušenje laka dovodi do povećanog rizika od raka kože. Kažu da će za dovršetak takvih studija biti potrebno još najmanje deset godina.