Hrvatske autoceste (HAC) predstavile su u četvrtak projekt Crocodile 3 Croatia te mobilnu aplikaciju LiveTrafficHR, pomoću koje korisnici autocesta mogu u realnom vremenu dobivati informacije važne za planiranje i sigurnost putovanja.
Predstavljajući mobilnu aplikaciju, Davor Bičanić iz HAC-a kazao je da se korisnici u aplikaciju mogu prijaviti jednostavno, samo putem osobnog maila.
Cilj nam nije bio razviti samo klasičnu navigaciju, već smo napravili mobilnu aplikaciju koja objedinjuje podatke s kojima raspolažu upravitelji autocesta u Hrvatskoj, rekao je Bičanić, dodavši da su tu uz HAC još i Bina Istra i Autocesta Zagreb - Macelj (AZM), prenosi Zimo.
Informacije koje služe sigurnosti saobraćaja vozačima se dijele u realnom vremenu. Vozači uz ostalo mogu planirati putovanje i u svakom trenutku znati gdje se nalaze, dok će im se u slučaju nesreće ili loših vremenskih uvjeta na nekoj dionici prikazati obilazna ruta. Aplikacija će, također u realnom vremenu, informirati o svim radovima na cestama, meteo uvjetima i kompletnom stanju na hrvatskim autocestama.
Aplikacija je povezana i s hitnim službama putem broja 112, tako da ako, recimo, vozač naiđe na neku nesreću, nadležne službe može kontaktirati putem aplikacije.
Direktorica Odjela za evropske fondove i međunarodnu suradnju HAC-a Marina Pintur rekla je da projekt rezultira boljim upravljanjem prometnim tokovima, boljem planiranju putovanja te pravovremenim informiranjem o izvanrednim situacijama i vremenskim nepogodama, s ciljem smanjivanja broja nesreća, smrtnih slučajeva, ozljeda i materijalnih šteta.
Navela je kako projekt "Crocodile 3" obuhvaća sedam država EU-a: Austriju, Češku, Mađarsku, Italiju, Sloveniju, Cipar i Hrvatsku.
Projekt predstavlja saradnju javne uprave, upravitelja autocestama i državnim cestama te pružatelja usluga u stanju u saobraćaju. Rezultat je visokokvalitetna usluga za putnike na jednom od najvažnijih cestovnih koridora u Evropi, kazala je Pintur.
Dodala je da projekt vozačima omogućava da prije ili tokom putovanja optimiziraju rutu, reagiraju na poremećaje u saobraćaju i izbjegavaju potencijalno opasne situacije.
Vrijednost projekta je 4,89 miliona eura od čega je 85 posto, odnosno nešto više od 4,1 miliona eura financirano sredstvima iz EU-ovih fondova.