O videoigrama i njihovom utjecaju na ljude, pogotovo mlade i njihovu dobrobit često se piše u negativnom kontekstu poput ovisnosti, izloženosti nasilnom sadržaju, otuđenosti od društva i slično. Također, čak je i Svjetska zdravstvena organizacija označila ovisnost o videoigrama kao mentalnu bolest, tako da je jasno zašto roditelji nisu oduševljeni kada se njihova djeca satima zatvore u sobu i vrijeme provode uz ekrane.
No isto tako, pokazalo se kako videoigre mogu imati pozitivne efekte na ljude poput smanjenja stresa i povećane kreativnosti, a nedavno objavljeni rezultati istraživanja pokazali su kako igranje videoigara može biti dobro za vaše mentalno zdravlje, no samo ako igrate umjereno, odnosno kao ne pretjerujete. Zanimljivo, rezultati su pokazali kako da samo posjedovanje igraće konzole može pozitivno utjecati na mentalno stanje ljudi.
Ne više od 3 sata dnevno
Istraživanje su proveli naučnici s Nihon Universityja u Tokyu, a provedeno je u Japanu između 2020. i 2022. (dakle, tokom pandemije) na skoro 100 hiljada osoba starosti između 10 i 60 godina. Tokom istraživanja naučnici su pratili psihološki stres i zadovoljstvo životom osoba koje su sudjelovale u istraživanju.
Osobe koje su igrale videoigre tako su ostvarile bolje rezultate, odnosno pokazalo se kako je igranje pozitivno djelovalo na njihovu dobrobit. No to ne znači da sada trebate upaliti konzolu ili računar i cijeli dan provesti uz igre kako bi se osjećali sretnijima i ispunjenjima. Naime, ti su rezultati pokazali i kako postoji granica zadovoljstva, a ona iznosi oko tri sata igranja dnevno. Za one koji su igrali više od toga, smanjivale su se ocjene vezane uz dobrobit i zadovoljstvo životom, a što su gameri duže igrali, ta je brojka bila sve manja.
Posebno je zanimljiv podatak vezan uz posjedovanje i kupovinu novih konzola. Kako je istraživanje provedeno tokom pandemije i vremena kada su vladale velike nestašice proizvoda, uključujući i konzola, u Japanu su trgovački lanci primijenili taktiku sličnu lotu u kojoj su, među osobama koje su se prijavile za kupovinu PlayStationa 5 i Nintenda Switch, izvlačili sretne dobitnike koji su mogli kupiti te konzole. Više od 8 hiljada osoba koje su sudjelovale u istraživanju prijavilo se za takav loto-sistem kupovine konzola, a oni koji su izvučeni (njih više od 2300) u istraživanju su pokazali veće zadovoljstvo životom te su imali manje stresa.
Istraživanje je pokazalo i neke zanimljivosti vezane uz posjedovanje samih konzola pa je tako posjedovanje Nintendova Switcha pozitivno utjecalo na dobrobit mladih, pogotovo djevojčica, dok su s PlayStationom 5 bili sretniji dječaci, ali i pripadnici starije populacije koji nemaju djecu.
Sva naša predviđanja pokazuju pozitivnu povezanost između igranja videoigara i zadovoljstva životom, jedan je od zaključaka studije. Ove je rezultate komentirao i profesor Mike Cook s King's Collegea u Londonu te je objasnio kako nam oni pomažu shvatiti da je igranje videoigara dobro za sve te da je ono jednako važno za djecu, kao i za odrasle ljude svih godina jer starijim ljudima postaju kao “izvor društvene povezanosti i mentalnih izazova”.
Treba naglasiti kako ova studija ima i određena ograničenja, koja su prvenstveno vezana uz pandemiju jer je to vrijeme bilo općenito prilično izazovno za mentalnu dobrobit ljudi i utjecalo je na promjene u društvenim životima ljudi, ponašanju i slično. Također, istraživanje je prvenstveno fokusirano općenito na igranje videoigara te u njemu nisu napravljene razlike između vrste igara, što bi moglo imati različit utjecaj na mentalno stanje, prenosi Yahoo News.