henderson se vraća u Evropu

Imao platu u Saudijskoj Arabiji od pola miliona maraka sedmično, a onda je počeo pakao: Pokrivene Arapkinje su mu siktale na ženu

Devetnaest utakmica. Toliko je trajala nova uzbudljiva avantura Jordana Hendersona u Saudijskoj Arabiji.

Pola sezone, 17 utakmica u Pro ligi i dvije u Kupu kralja, pet asistencija i samo šest pobjeda u kojima je učestvovao.

Engleski veznjak je uzbuđeno opisao prošloljetni prelazak vrijedan 12 miliona funti iz Liverpoola u Al-Ettifaq, kako bi se povezao sa ikonom Anfielda Stevenom Gerrardom, kao veličanstvenu priliku da pomogne 'prerastanju Pro lige u jednu od najboljih na svijetu'.

Propade odiseja od 350.000 funti sedmično

Šest mjeseci kasnije - bukvalno prvom prilikom i nakon što je iscrpio veliki kapital reputacije - Henderson se vraća od svoje fudbalske odiseje od 350.000 funti sedmično na nešto poznatije, piše Daily Mail.

Ovaj 33-godišnjak je raskinuo trogodišnji ugovor sa Al-Ettifaqom - uz velike lične troškove jer će morati da plati milione poreza - i spreman je da se vrati u Evropu u Ajax.

Holandski gigant prolazi kroz teška vremena, peti su u Eredivisie, sa privremenim menadžerom u John van 't Schip-u i igraju u Ligi evropskih konferencija - ali je jasno da je to bolje nego da trunete na Bliskom istoku.

Henderson će dobiti nekoliko mjeseci da učvrsti svoje mjesto u reprezentaciji Engleske za Euro 2024. tako što će igrati u dobroj standardnoj evropskoj ligi i biti bliže kući.

Pitate se u kojem trenutku je Henderson shvatio da realnost života u Saudijskoj Arabiji nije sasvim u skladu s ljetnim rasprodajama?

Mike Keegan iz Mail Sporta napisao je prošle sedmice u specijalnom izvještaju o tome kako Henderson i njegova porodica žive u liberalnijem Bahreinu, za razliku od grada Dammama, gdje igra Al-Ettifaq.

Žena mu nije pokrivena. To je problem

Putovanje na trening i domaće utakmice, preko puta King Fahd Causeway, trajalo je 55 minuta.

S obzirom na to da su brojni saudijski mediji pisali o partnerki fudbalera u zapadnjačkoj odjeći, s golim rukama i nogama, na koju su lokalne žene siktale dok je šetala saudijskim tržnim centrom, izbor da živi u manje konzervativnoj kulturi bio je možda razumljiv.

Već u novembru na površinu su izašle prve glasine da se Henderson i njegova porodica teško snalaze u Saudijskoj Arabiji.

Možda je to bilo u Hendersonovoj prvoj utakmici u avgustu protiv Al-Nassra Cristiana Ronalda - iako je zvijezda nedostajala - igrao je na vrućini od 30°C kada mu je majica bila mokra od znoja.

Henderson je zamijenjen pred kraj, ali je propustio sljedeći meč zbog "bolesti" - bilo je jasno da će igranje u Saudijskoj Arabiji biti test fizičke izdržljivosti bez presedana.

Možda je to bilo u spoznaji da je publika na otvaranju od nešto manje od 13.930 na stadionu Princ Mohamed bin Fahd bila naduvana od strane navijača koji očajnički žele gledati Ronalda, ili možda Sadija Manea.

To je samo napola ispunilo stadion, ali kada se samo 4.200 pojavilo na sljedećoj utakmici Al-Ettifaqa protiv Al-Khaleeja, i mršavih 2.281 za treću domaću utakmicu s Damacom, Henderson je sigurno pokazao da interesovanje za saudijski fudbal nije bilo dovoljno.

Jedna utakmica u gostima, u Al-Rijadu u oktobru, odigrana je pred samo 696 ljudi, što bi bila razočaravajuća publika u šestom rangu engleskog fudbala.

Treba istaći da Neymarov Al-Hilal u prosjeku ima skoro 27.000 gledalaca ove sezone i Ronaldov Al-Nassr top 20.000, ali šireg interesa očigledno još nema.

Henderson bi također primijetio jaz između 'velike četvorke', u vlasništvu državnog fonda za javna ulaganja, i svih ostalih u ligi sa 18 ekipa.