Evropska svemirska agencija (ESA) saopštila je da je jedan od njezinih satelita ove sedmice morao izvesti hitan manevar kako bi izbjegao svemirske krhotine nakon što je Rusija namjerno digla u zrak jedan od svojih ugašenih satelita prošle godine.
Dotični satelit ESA-e bio je Sentinel-1A, satelit za promatranje Zemlje lansiran 2014. godine.
Svemirska agencija napisala je u tweetu: "U ponedjeljak smo po prvi put izveli niz manevara kako bismo izbjegli visokorizični sudar sa svemirskim krhotinama stvorenim u prošlogodišnjem antisatelitskom testu Cosmos 1408."
On Monday, for the first time, we performed a set of manoeuvres to avoid a high-risk collision w. #SpaceDebris created in the #Cosmos1408 anti-satellite test last year.
— ESA Operations (@esaoperations) May 18, 2022
This was a difficult #CollisionAvoidance manoeuvre.👏👏to our #Sentinel1A Control Team & Space Debris Office pic.twitter.com/dl5OnTAlON
Agencija je saopštila kako je to bio "teški" manevar izbjegavanja kako bi se spriječio čeoni sudar. Izbjegavanje svemirskog smeća nešto je na što satelitski operateri moraju biti spremni, ali ova je situacija bila jedinstvena po tome što je bilo teško izbjeći, dodala je ESA.
Cosmos 1408 bio je sovjetski elektronički i signalno obavještajni satelit koji je lansiran 1982. Prošle godine, kada je satelit bio star gotovo 40 godina, Rusija ga je kontroverzno raznijela u komade u sklopu testiranja protusatelitskih raketa.
Test su kritizirali svemirski stručnjaci zbog ogromnog oblaka orbitalnih krhotina koje je stvorio. Komadići svemirskog smeća ostavljeni u orbiti mogu izazvati ozbiljne sigurnosne probleme za druge objekte u orbiti, uključujući operativne satelite i svemirska vozila s ljudskom posadom, budući da su ostavljeni da kruže oko našeg planeta hiljadama kilometara na sat, piše Newsweek.
Oblak krhotina nastao eksplozijom Cosmos 1408 uključivao je oko 1500 komada koji su bili dovoljno veliki da se mogu pratiti, navodi NASA. Štaviše, ovi su dijelovi poslani u svim smjerovima, a ne u predvidljivoj orbiti u kojoj je stari satelit već bio.
Kompanija za osvješćivanje situacije u svemiru SpaceNav izračunala je da su neki od najvećih komada krhotina dosegli visinu od čak 680 milja iznad Zemlje i čak 185 milja unutar samo nekoliko dana od raketnog udara, izvijestila je ArsTechica prošle godine. Za usporedbu, originalni satelit Cosmos 1408 letio je na visini od oko 300 milja.
Melanie Stricklan, suosnivačica i izvršna direktorica Slingshot Aerospacea, rekla je tada za Ars Technica: "Ovo je očito bio nepromišljen događaj."
U vezi s ovosedmičnim izbjegavanjem krhotina Cosmos 1408, ESA je rekla da incident "ističe razorne rizike za cijelo svemirsko okruženje od (namjernog) stvaranja svemirskih krhotina".
Prošle godine krhotine su također izazvale uzbunu za ljude na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) koji su se morali privremeno skloniti u slučaju da stanica bude pogođena. Srećom, stanica je bila OK.