nestašica kakaovca

Inflacija i suša podižu cijenu čokolade. Već sad je preskupa, ali to je tek početak

Foto: Freepik

Dok potrošači u Njemačkoj žure napraviti zalihe za blagdane, lokalni mediji izvijestili su da plaćaju gotovo 50 posto više za Kinder Chocolate. Čak i prije nego što je započela božićna kupovina, britansko udruženje potrošača Which? upozorilo je da su se cijene nekih pločica i luksuznih čokoladnih poklon kutija gotovo udvostručile diljem Britanije, piše Deutsche Welle (DW).

Tako je francuski proizvođač čokolade za regionalni dnevnik Ouest France nedavno rekao da sada plaćaju do 12.000 eura (12.700 dolara) po metričkoj toni kakaovca — glavnog sastojka čokolade — u poređenju s 3000 eura prije godinu dana.

Čini se da je svijet zahvaćen velikim naletom inflacije i, prema nekim trgovcima robom, bit će još gore.

Srž problema je velika nestašica kakaovca nakon katastrofalne žetve u zapadnoj Africi uzrokovane virusom CCSV, koji se širi sa stabla na stablo i može uzrokovati 50 posto smanjene prinose u kratko vrijeme.

Kišna sezona vlažnija od uobičajene, kao posljedica vremenskog fenomena El Nino, i nestašica gnojiva, pogoršana ruskom invazijom na Ukrajinu — koja je poremetila izvoz preko Crnog mora — drugi su faktori koji doprinose tome, uz klimatske promjene.

Terminskim ugovorima za kakaovac na londonskoj Intercontinental Exchange (ICE) prošle sedmice trgovalo se po 8363 britanske funte (10671 USD, 10136 €) po metričkoj toni, što je peterostruko povećanje cijene u odnosu na decembar 2022. i gotovo utrostručenje u proteklih dvanaest mjeseci.

'Posljednji rast uzrokovan je zabrinutošću da bi usjevi Obale Slonivače i Gane mogli biti ispod očekivanja, smanjujući potencijalni višak proizvodnje u 2024./25.', kaže Steve Wateridge, voditelj istraživanja u londonskom Tropical Research Servicesu.

Virus kakaovca je katastrofa za poljoprivrednike

Wateridge je opisao CCSV kao 'katastrofu', dodajući da se 'čini da je malo toga učinjeno za kontrolu širenja u Obali Slonovače i Gani, tako da će se situacija samo pogoršavati u budućnosti'.

Michele Nardella, direktor odjela za ekonomiju i statistiku pri Međunarodnoj organizaciji za kakaovac (ICCO), smatra da je ključno pojačati programe održivosti među proizvođačima u Africi kako bi se poboljšala poljoprivredna praksa.

'Mali farmeri nisu nužno svjesni utjecaja CCSV-a na prinose i možda ne znaju koje prakse usvojiti da ih obuzdaju', rekao je Nardella, koji živi u Abidjanu, za DW. 'Možda oklijevaju iščupati ih (stabla kakaovca) jednostavno zato što im je kakao jedini izvor prihoda.'

Pišući nedavno u poslovnom dnevniku Financial Times, Pierre Andurand, osnivač i glavni investicijski direktor Andurand Capital Managementa, upozorio je na 'višegodišnji strukturni deficit ponude i potražnje za zrnom kakaovca' i da 'dolaze puno više cijene'.

Andurand je rekao da je globalna proizvodnja kakaovca već pala za 13 posto u sezoni 2023.-24., ističući kako su evropske i američke zalihe mahuna kakaovca na 25 posto nivoa iz decembra 2023. — što je najniže zabilježeno.

Konditorska industrija (BDSI), koja zastupa interese više od 200 proizvođača konditorskih proizvoda, zabrinuta je da bi brojke o proizvodnji mogle biti 'nepouzdane'.

'Postoje proturječni podaci o cjelokupnoj žetvi u zapadnoj Africi. Dok neke procjene sugeriraju pad, pristizanje isporuka s farmi u luke, što je vrlo važan pokazatelj, značajno se povećalo u poređenju s istim periodom prošle godine', rekao je BDSI za DW u pisanoj izjavi.

Savezno ministarstvo Njemačke za privrednu saradnju i razvoj (BMZ) procjenjuje da za svaki euro potrošen na čokoladicu samo oko sedam centi ide uzgajivačima kakaovca, a proizvođači i trgovci dobivaju oko 80 centi.

Gana 'zaslađuje' dogovor za uzgajivače kakaovca

Poljoprivrednici u Gani, drugom najvećem svjetskom proizvođaču kakaovca nakon Obale Bjelokosti, počeli su gomilati svoja zrna u iščekivanju viših cijena, što je samo povećalo manjak ponude.

Vlada Gane prošlog mjeseca najavila je skoro povećanje iznosa koji se plaća poljoprivrednicima za 50 posto, nadajući se da će spriječiti gomilanje i krijumčarenje u susjedne zemlje koje nude više cijene. Prošle sezone država je izgubila više od trećine svoje proizvodnje kakaovca zbog krijumčarenja, prema Cocobodu, državnom odboru za kakao.

still life of cocoa

Do sada je pritisak na cijene imao ograničen utjecaj na potražnju. U Njemačkoj je potrošnja čokolade po glavi stanovnika porasla s nešto više od devet kilograma (19,8 funti) u 2018. na gotovo 9,9 kilograma u 2023., prema BDSI-ju. Odvojeni podaci tvrtke za istraživanje tržišta NIQ pokazuju da je prodaja čokolade pala za 1,3 posto u posljednjih 12 mjeseci.

Prodaja u Sjedinjenim Državama pala je tako 5,5 posto u godini zaključno s lipnjem, prema istraživačkoj kući Circana sa sjedištem u Chicagu, iako to ne uključuje ovogodišnju prometnu prazničnu sezonu.

Mogle bi trebati godine da alternative urode plodom

Konkurenti u međuvremenu čekaju da pojačaju proizvodnju ako prinosi kakaovca nastave padati u zapadnoj Africi. Nardella iz ICCO-a primijetio je da 'dok se proizvodnja u Africi smanjila, ostala je nepromijenjena u Aziji i Oceaniji te je porasla u Latinskoj Americi'.

Neki farmeri u Indiji, koja trenutno proizvodi samo jedan posto svjetske proizvodnje zrna kakaovca, kažu da vide nestašice kao priliku. I dok je proizvodnja u Indoneziji, trećem najvećem proizvođaču kakaovca u svijetu, dosegla vrhunac 2010., vlada pokušava pomladiti sektor subvencioniranjem programa za presađivanje stabala. Od januara do oktobra indonezijski izvoz kakaovca udvostručio se na godišnjem nivou, dosegnuvši dvije milijarde dolara, prema Jakarta Postu.

'Farmeri u drugim dijelovima svijeta već reagiraju', rekao je Wateridge, visokocijenjeni stručnjak za kakao, za DW. 'Ove godine očekujemo rekordnu proizvodnju u Ekvadoru, Peruu, Kamerunu, Nigeriji, Demokratskoj Republici Kongo i Ugandi.'

Ali čak i ako namijene velike dijelove nove zemlje za sadnju stabala kakaovca, obično im trebaju četiri godine da sazre, pa to možda neće pomoći u ublažavanju trenutne krize.

Wateridge procjenjuje odgodu od šest do devet mjeseci za najnoviji skok cijena kakaa koji će pogoditi potrošače, što znači da bi božićna čokolada sljedeće godine mogla biti još skuplja.

'Dva najvažnija faktora bit će hoće li se stanje usjeva dodatno pogoršati i hoće li više cijene značajno utjecati na potrošnju tijekom ključnih razdoblja potrošnje, u vrijeme Božića, Valentinova i Uskrsa', rekao je za DW.