Institut za zdravlje i sigurnost hrane je, u povodu Svjetskog dana zaštite okoliša, u Zenici organizirao seminar "Zelena tranzicija u zdravstvu", kojem su prisustvovali zdravstveni profesionalci iz oblasti javnog zdravstva, kao i predstavnici vladinih i nevladinih organizacija.
Kako je istakao jedan od predavača Jasmin Durmišević, zdravstveni sistem u svim državama je proizvođač značajnih količina i oblika onečišćenja, kroz enormne količine otpada, od kojeg veći dio zahtijeva posebne i skupe metode skladištenja ili uništenja.
"Zbog toga je neophodno da se zdravstvo uključi u 'zelenu tranziciju', jer Planetu neće sačuvati niti sami ekolozi, niti sami građani savjesnijim ponašanjem, nego sve oblasti i struke, pronalaženjem "zelenijih" rješenja za poslovanje", istakao je Durmišević.
Edin Berberović sa Univerziteta Zenica je istaknuo da je preduslov za uspješnu energetsku transformaciju donošenje relevantnog zakonodavstva, u skladu s međunarodnim obavezama koje je BiH preuzela.
"Svaka zemlja, pa i naša, osim zaštite okoliša, treba da se brine i o stabilnom snabdijevanju energijom, kontroli cijena energije na tržištu i, koliko je to moguće, energetskoj neovisnosti", istakao je Berberović.
Kako je istaknuto na skupu, poseban akcent na ovogodišnjem obilježavanju Dana zaštite okoliša je dat na reparaciji oštećenog okoliša i gubljenju obradivog zemljišta zbog suša i smanjenja padavina, saopćio je Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.