Zapadne sile objavile su u ponedjeljak zajedničku izjavu u kojoj upozoravaju Iran i njegove saveznike da se "suzdrže od napada koji bi dodatno eskalirali regionalne napetosti" na Bliskom istoku jer se čini da će se uskoro približiti prijelomnoj tački.
Regionalni izvori rekli su u ponedjeljak stranom dopisniku Fox Newsa Treyu Yingstu da su zabrinuti da bi Iran i njegovi opunomoćenici mogli napasti Izrael unutar sljedeća 24 sata u znak odmazde za ubistvo političkog vođe Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu krajem prošlog mjeseca. Poruka Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva – koja poziva Izrael i Hamas da pokažu "nema daljnjeg odgađanja" u povratku za pregovarački sto kako bi se postigao dogovor o prekidu vatre i oslobađanju talaca - također dolazi dok se Libanon priprema za širi rat i Islamska država snuje njegovu ponovnu pojavu, piše Fox News.
"Zvaničnici na Bliskom istoku vjeruju da smo dostigli nulti sat", izvještaja Yingst.
"Duboko smo zabrinuti zbog povećanih napetosti u regiji i ujedinjeni u našoj predanosti deeskalaciji i regionalnoj stabilnosti. U ovom kontekstu, a posebno, pozivamo Iran i njegove saveznike da se suzdrže od napada koji bi dodatno eskalirali regionalnu napetosti i ugroziti mogućnost dogovora o prekidu vatre i oslobađanju talaca", napisali su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i britanski premijer Keir Starmer.
"Oni će snositi odgovornost za postupke koji ugrožavaju ovu priliku za mir i stabilnost", dodali su čelnici. "Niti jedna zemlja ili nacija neće imati koristi od daljnje eskalacije na Bliskom istoku."
Međutim, u nedjelju je palestinska skupina Hamas rekla da neće učestvovati u novim pregovorima o prekidu vatre u Gazi ove sedmice osim ako posrednici ne predstave plan temeljen na prethodnim razgovorima.
Hamas, koji još uvijek drži desetke talaca, uključujući Amerikance, rekao je da je pokazao "fleksibilnost" tokom cijelog pregovaračkog procesa, ali da sumnjive izraelske radnje - uključujući ubistva Haniyeha - pokazuju da nije ozbiljan u nastojanju da postigne sporazum o prekidu vatre.
U ponedjeljak je Hezbollah sa sjedištem u Libanonu lansirao 30 raketa na sjeverni Izrael, iako nema izvještaja o žrtvama, prema podacima Izraelskih odbrambenih snaga (IDF).
"Nakon sirena koje su se maloprije oglasile u sjevernom Izraelu, približno 30 projektila je identificirano kako prelaze iz Libanona prema području Kabri, od kojih je veliki broj pao na otvorena područja", rekao je glasnogovornik IDF-a.
Washington Post je izvijestio da se Hezbollah "čini nepokolebljivim" protiv Izraela uprkos višemjesečnim zračnim napadima, u kojima je ubijeno oko 400 njegovih boraca.
Umjesto toga, militanti su pojačali intenzitet svojih napada i sada napadaju izraelske gradove za koje tvrde da prije nisu bili na meti, prema novinama.
Jedan od najznačajnijih napada dogodio se krajem jula, kada je 12 djece i tinejdžera ubijeno u raketnom napadu na selo Majdal Shams na Golanskoj visoravni pod izraelskom kontrolom.
Kao odgovor na to nasilje, IDF je izvršio osvetnički zračni napad u Bejrutu, u kojem je ubijen zapovjednik Hezbollaha optužen da je orkestrirao masakr.
Nakon smrti tog dužnosnika, vođa Hezbollaha Hassan Nasrallah održao je govor u kojem je, čini se, nagovijestio uključenost Libanona u širi sukob, rekavši da su "Izraelci ti koji su izabrali ovu eskalaciju s Libanonom", piše The Washington Post.
Michael Young, viši urednik u Središtu za Bliski istok Carnegie, rekao je za novine da se "nalazimo u situaciji u kojoj ritam koji je nametnuo Hezbollah pokušava obuzdati sukob više nije moguć – djelomično zato što se čini da su Izraelci voljni proširiti se to."