Svijet

Iran ima novu hipersoničnu raketu Fattah kojom prepada neprijatelje. Stručnjaci objašnjavaju koliko je opasna

Iran je nedavno objavio da je razvio hipersonične rakete.

Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant brzo je odbacio potencijalnu prijetnju njegovoj zemlji.

"Čujem da se naši neprijatelji hvale oružjem koje razvijaju", rekao je on u komentarima objavljenim u izraelskim medijima. „Na svaki takav razvoj događaja imamo još bolji odgovor – bilo na kopnu, u zraku ili u pomorskoj areni, uključujući i defanzivna i ofanzivna sredstva.”

Iranske tvrdnje nisu nezavisno provjerene, ali stručnjaci kažu da prate opipljiv napredak u razvoju raketa.

Uzi Rubin, osnivač i bivši direktor Izraelske organizacije za odbranu od raketa pri izraelskom ministarstvu odbrane nema razloga vjerovati da projektil nije stvaran i funkcionalan.

“Koncept je realističan, elegantan i izvodljiv,” rekao je za CNN.

Iran je napravio ogroman napredak

No, napomenuo je da to nije nužno velika "revolucija" u raketnim sposobnostima Teherana, dodajući da to nije prva hipersonična raketa koju je Iran dizajnirao, iako je riječ o "revolucionarnom dizajnu". Stručnjaci kažu da većina balističkih projektila može da putuje hipersoničnim brzinama, piše CNN.

Alex Vatanka, direktor iranskog programa na Bliskoistočnom institutu u Washingtonu, rekao je da Iran ima "dugu historiju pretjeranih tvrdnji" kada je u pitanju razvoj projektila. “Ipak, Iran je napravio ogroman napredak u ovom sektoru i to niko ne može poreći. Je li Iran dospio na A-listu među zemljama koje mogu proizvoditi hipersonične projektile? To nije slučaj.”

Sjedinjene Američke Države kažu da Iran ima najveće balističke raketne snage na Bliskom istoku i da svoj raketni arsenal smatraju jednim od svojih "primarnih oruđa prisile i projekcije sile".

Iran je u prošlosti insistirao da je njegov raketni program isključivo u odbrambene svrhe. List Kayhan, čijeg urednika je imenovao iranski vrhovni vođa, međutim, objavio je u uvodniku ove sedmice da je svrha projektila Fattah također "da pokaže svoje odvraćanje u ekonomskim i političkim oblastima". Pod teškim američkim sankcijama, Iran redovno optužuje Sjedinjene Države da vode ekonomski rat protiv njega.

Iran je od 2017. izveo pet velikih prekograničnih udara balističkih projektila u regiji, rekao je John Krzyzaniak, istraživač-saradnik na Wisconsin projektu za kontrolu nuklearnog naoružanja u Washingtonu. To uključuje dva napada na ISIS u Siriji i tri u Iraku za koje se tvrdi da su ciljali američke snage, kurdske militante i izraelske obavještajne službe.

Stručnjaci kažu da je ono što razlikuje iransku novu raketu od drugih projektila koje je dizajnirao jeste da je manevarska. Ima pokretnu mlaznicu koja mu omogućava da putuje nepravilnim putem, što ga čini teškim za presretanje.

"Ako su tvrdnje iranskih zvaničnika o novoj raketi Fattah tačne, onda će ona sigurno imati više manevarske sposobnosti u odnosu na prethodne sisteme", rekao je Krzyzaniak. “Ali to ne postiže na isti način kao hipersonično oružje drugih zemalja i vjerovatno neće imati manevarske sposobnosti u istoj mjeri.”

Rekao je da su iranske tvrdnje o Fatahu uglavnom vjerodostojne jer je projektil "u velikoj mjeri iteracija ranije, dokazane tehnologije koju je Iran razvio u zemlji".

Šta to znači za postojeće sisteme protivraketne odbrane na Bliskom istoku?

Izrael ima nekoliko sistema odbrane od raketa. Njegova Gvozdena kupola dizajnirana je za zaštitu od raketa kratkog dometa, poput onih lansiranih iz susjedne Gaze ili Libana. David's Sling odvraća projektile srednjeg dometa. Za balističke rakete većeg dometa, ima porodicu odbrambenih sistema Arrow koja ima operativni domet od 2.400 kilometara.

Izrael, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati raspoređuju američki odbrambeni sistem Patriot, a Saudijska Arabija i UAE također koriste sistem Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) koji može presresti balističke rakete kratkog i srednjeg dometa na višim razinama. nadmorske visine. THAAD je prvi put upotrebljen u borbi u januaru 2022. kada je raketa Huti lansirana na UAE.

Izrael ima najviše razloga za brigu

“Moguće je da je Patriot sposoban oboriti projektil Fattah, ali je teško reći sa sigurnošću jer još uvijek ima puno nepoznanica sa oba sistema”, rekao je Krzyzaniak. “Izvještaji iz Ukrajine sugeriraju da je Patriot oborio ruske projektile Kinzhal, koje su slične Fatahu po tome što mogu manevrirati velikim brzinama.”

Međutim, napomenuo je da Patrioti raspoređeni u Saudijskoj Arabiji nisu uspjeli oboriti nekoliko projektila koje su ispalili pobunjenici Huti koje podržava Iran u Jemenu "iako one nisu bile posebno sofisticirane".

„Čak i vrlo sposoban sistem protivraketne odbrane može 'propasti' ako je na pogrešnoj lokaciji, ako je njegov radar okrenut u pogrešnom smjeru, ako rakete lete prenisko da bi bile otkrivene, ili ako ima previše projektila u jednom baražu ," on je rekao.

Zaljevske arapske države dugo su se zalagale da iranski raketni program bude dio pregovora zapadnih zemalja s Teheranom o njegovom nuklearnom programu, tvrdeći da projektili predstavljaju direktniju prijetnju njihovoj sigurnosti. Iranski arapski protivnici u regiji su se, međutim, u posljednje vrijeme počeli miriti s Islamskom Republikom, značajno smanjujući mogućnost sukoba u Perzijskom zaljevu.

To ostavlja Izrael kao državu koja će vjerovatno biti najviše zabrinuta zbog novog iranskog projektila.

Rubin, bivši zvaničnik izraelske odbrane, rekao je da je uvjeren da čak i ako Izrael nema sposobnost da se zaštiti od njega sada, "mi bismo mogli da se branimo od njega (u budućnosti)."