ogromne žrtve

Iran obavijestio Rusiju o mogućnosti “velike terorističke operacije” prije napada u Moskvi

Iran je obavijestio Rusiju o mogućnosti “velike terorističke operacije” na njenom tlu uoči masakra u koncertnoj dvorani u blizini Moskve prošlog mjeseca, izjavila su tri izvora upoznata s tim.

U najsmrtonosnijem napadu unutar Rusije u posljednjih 20 godina, naoružani ljudi otvorili su vatru iz automatskog oružja na posjetitelje koncerta 22. marta u koncertnoj dvorani Crocus City, ubivši najmanje 144 osobe u nasilju za koje je preuzela odgovornost militantna grupa Islamska država.

Podijelili informacije

"Danima prije napada u Rusiji, Teheran je podijelio informacije s Moskvom o mogućem velikom terorističkom napadu unutar Rusije do kojih je došlo tokom ispitivanja uhapšenih u vezi sa smrtonosnim bombaškim napadima u Iranu", kazao je jedan izvor.

Iransko ministarstvo obavještajnih službi saopćilo je u januaru da je uhapsilo 35 osoba povezanih s dvostrukim bombaškim napadima 3. januara u gradu Kermanu na jugoistoku zemlje u kojima je ubijeno skoro 100 ljudi. Ministarstvo je 19. januara saopćilo da je uhapsilo komandanta ogranka Islamske države sa sjedištem u Afganistanu ISIS-Khorasan (ISIS-K).

Islamska država preuzela je odgovornost za eksplozije u Iranu, najkrvavije od Islamske revolucije 1979. godine. Američki obavještajni izvori saopćili su da je ISIS-K izveo i napade 3. januara u Iranu i pucnjave 22. marta u Moskvi.

Islamska država nekada je okupirala velike površine Iraka i Sirije, namećući vladavinu terora i inspirišući napade samotnjaka u zapadnim zemljama, ali je 2017. proglašena teritorijalno poraženom.

ISIS-K, jedan od njegovih najstrašnijih ogranaka, ponovo je, međutim, podigao profil grupe velikim krvoprolićem.

ISIS-K, nazvan po starom terminu za regiju koja je obuhvatala dijelove Irana, Turkmenistana i Afganistana, pojavio se u istočnom Afganistanu krajem 2014. i brzo stekao reputaciju ekstremne brutalnosti.

Drugi izvor, koji je također zatražio anonimnost zbog osjetljivosti teme, kazao je da u informacijama koje je Teheran dostavio Moskvi o predstojećem napadu nedostaju konkretni detalji u vezi sa vremenom i tačnom metom.

"Oni (članovi ISIS-K) dobili su instrukcije da se pripreme za značajnu operaciju u Rusiji. Jedan od terorista (uhapšen u Iranu) kazao je da su neki članovi grupe već otputovali u Rusiju", izjavio je drugi izvor.

Treći izvor, visoki sigurnosni zvaničnik, rekao je:

"Zato što je Iran godinama žrtva terorističkih napada, iranske vlasti su ispunile svoju obavezu da upozore Moskvu na osnovu informacija dobijenih od tih uhapšenih terorista."

Bez komentara

Iransko ministarstvo vanjskih poslova i Kremlj nisu odgovorili na zahtjev za komentarom te priče. Bijela kuća nije komentarala tu temu.

Izvor upoznat s američkim obavještajnim službama o predstojećem napadu u Rusiji rekao je da je bio zasnovan na “presretnutim raspravama" među militantima ISIS-K.

Osporavajući američke tvrdnje, Rusija je saopćila kako vjeruje da je Ukrajina povezana s napadom, bez pružanja dokaza. Kijev je oštro demantovao tu tvrdnju.

Rusiji je, međutim, teže odbaciti obavještajne podatke diplomatskog saveznika Irana o napadu, koji je pokrenuo pitanje efikasnosti ruskih službi sigurnosti. Moskva i Teheran, obje prijestolnice pod zapadnim sankcijama, produbili su vojnu i ostalu saradnju otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022.

U napadima u Kermanu i u blizini Moskve učestvovali su državljani Tadžikistana. ISIS-K je agresivno regrutovao borce iz osiromašene bivše sovjetske republike Tadžikistana, kažu stručnjaci za sigurnost.

Izvori kažu da je Iran razgovarao o svojim sigurnosnim problemima s Tadžikistanom. Diplomatski izvor u Tadžikistanu potvrdio je da je Teheran nedavno razgovarao sa Dušanbeom o pitanju povećanog uključivanja etničkih Tadžika u militantne aktivnosti.

Islamska država gaji žestoku mržnju prema šiitima - dominantnoj iranskoj sekti, a također i meti napada njenih ogranaka u Afganistanu. Na njih gleda kao na otpadnike.

Islamska država je 2022. preuzela odgovornost za smrtonosni napad na šiitsko svetište u Iranu u kome je ubijeno 13 ljudi. Teheran je identifikovao napadača kao državljanina