Iran je priznao da je jučer izveo napad raketama i dronovima na zapadni Pakistan. Dužnosnici u Islamabadu rekli su da je dvoje djece ubijeno, a troje ozlijeđeno u napadu u Balochistanu. Iranski ministar vanjskih poslova rekao je da je cilj operacije bila militantna skupina Jaish al-Adli, koju je opisao kao "iransku terorističku skupinu" u Pakistanu.
Zbog toga je pakistanska vlada opozvala svog veleposlanika u Iranu. Napad u Balochistanu dolazi nakon što je Iran ranije ove sedmice napao ciljeve u Iraku i Siriji.
Pakistan, država koja raspolaže nuklearnim oružjem, poručio je da je napad bio "ilegalan" i upozorio na "ozbiljne posljedice". Međutim, iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian u Davosu je inzistirao na tome da nitko od pakistanskih državljana nije bio meta osim pripadnika Jaish al-Adla.
"Gađali smo samo iranske teroriste na tlu Pakistana", rekao je Amir-Abdollahian. Dodao je da je razgovarao sa svojim pakistanskim kolegom i "uvjerio ga da poštujemo suverenitet i teritorijalni integritet Pakistana i Iraka".
Najnoviji zračni napad dolazi u vrijeme rastućih napetosti na Bliskom istoku, dok bjesni rat između Izraela i palestinske skupine Hamas u Gazi.
Teheran kaže da se ne želi uključiti u širi sukob. Ali skupine u takozvanoj Osovini otpora, koje uključuju militante Hute u Jemenu, Hezbolah u Libanonu i razne skupine u Siriji i Iraku, izvode napade na Izrael i njegove saveznike kako bi pokazale solidarnost s Palestincima. SAD i Velika Britanija pokrenule su zračne napade na Hute nakon što su napali komercijalne brodove.
Kina je danas pozvala Pakistan i Iran da pokažu "suzdržanost" i "izbjegnu akcije koje bi dovele do eskalacije napetosti". Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Mao Ning dodao je da Peking te zemlje vidi kao "bliske susjede".
Iran, koji je uzdrman nedavnim smrtonosnim napadima na vlastitom tlu, po svemu sudeći pokušava se osvetiti onima koje smatra odgovornima. U vrijeme pojačanih regionalnih napetosti Iran želi demonstrirati snagu i pokazati vlastitom stanovništvu da činovi nasilja neće proći nekažnjeno.
Jučerašnji udar u Pakistanu pogodio je selo u golemoj jugozapadnoj pograničnoj pokrajini Balochistanu. Teheran je rekao da cilja na Jaish al-Adl, ili "vojsku pravde", etničku sunitsku skupinu Baloch koja je izvela napade unutar Irana, kao i na pakistanske vladine snage.
Prošlog decembra Jaish al-Adl napao je policijsku postaju u Rasku, gradu blizu granice s Pakistanom.
Prije dvije sedmice Iran je pretrpio najgori napad od Islamske revolucije kada su dvije bombe ubile 84 osobe na ceremoniji u Kermanu u znak sjećanja na američko ubistvo ozloglašenog generala iranske Revolucionarne garde Kasema Sulejmanija.
Iran je u ponedjeljak ispalio balističke projektile na Siriju i sjeverni Irak, koji kontroliraju Kurdi. Iran je rekao da cilja na Islamsku državu i izraelsku obavještajnu agenciju Mossad, za koje tvrdi da su obje bile umiješane u bombaške napade na Kerman.
U napadu na Irak pogođena je zgrada u sjevernom gradu Irbilu. Četiri civila su ubijena, a šest je ozlijeđeno u napadu, priopćile su lokalne vlasti. SAD je osudio napad. Iran je zatim udario na sjeverozapadnu sirijsku pokrajinu Idlib, koja je posljednje preostalo uporište opozicije u zemlji i dom za 2.9 milijuna raseljenih ljudi.
No udar na Pakistan, državu koju ima nuklearno oružje, dramatična je eskalacija. U Pakistanu su bijesni, kažu da se napad dogodio "unatoč postojanju nekoliko kanala komunikacije" između zemalja. Islamabad je danas priopćio da je opozvao svog veleposlanika u Iranu dodavši da iranskom veleposlaniku zasad neće biti dopušten povratak u zemlju.
Pakistan i Iran imaju delikatan, ali konkretan odnos. Napad na Pakistan dogodio se na dan kada su se pakistanski premijer i iranski ministar vanjskih poslova sastali u Davosu te dok su iranska i pakistanska mornarica zajedno održavale vojne vježbe u Zaljevu.
Ipak, te dvije države su se međusobno optuživale za pružanje utočišta militantnim skupinama koje godinama organiziraju napade u pograničnim područjima. Sigurnost s obje strane njihove zajedničke granice, koja se proteže na oko 900 km, godinama zabrinjava obje vlade.
Vjeruje se da je iranski udar pogodio selo Sabz Koh oko 45 km od iranske granice i 90 km od najbližeg grada Panjgur. Lokalni dužnosnici opisali su ga kao rijetko naseljeno područje u kojem žive plemena Baloch koja posjeduju stoku, gdje je krijumčarenje robe, droge i oružja općerašireno.
"Ljudi s obje strane granice smatraju da su lišeni osnovnih potrepština, suočavaju se s diskriminacijom i traže veći udio u korištenju vlastitih resursa", rekao je sigurnosni analitičar Zaigham Khan za BBC.
U Iranu se sunitska muslimanska manjina Baloch žali se na diskriminaciju u državi s većinskim šijitskim muslimanima, dok separatističke skupine Balocha nastavljaju s pobunjeničkim akcijama protiv pakistanske vlade.
Jaish al-Adl je "najaktivnija i najutjecajnija" sunitska militantna skupina koja djeluje u Sistan-Baluchestanu, prema uredu američkog direktora Nacionalne obavještajne službe. Washington i Teheran su je označili kao terorističku skupinu.
Drugi sigurnosni analitičar u Pakistanu, Aamir Rana, rekao je za BBC kako misli da će diplomatskoj krizi "trebati neko vrijeme da se smiri, ali to nije situacija u kojoj bi Pakistan želio dodatnu eskalaciju".
Rekao je da u prošlosti Pakistan nije reagirao na akcije Irana duž granice, "ali sada je lopta na iranskoj strani igrališta".