Kreatori Superlige su sigurni pred revolucionarnu presudu Evropskog suda pravde u sporu sa Evropskom fudbalskom unijom. Očekuje se da će sud EU u četvrtak odgovoriti, između ostalog, da li UEFA iskorištava svoj monopolski položaj pri organizaciji - ili je i drugoj organizaciji dozvoljeno da organizuje evropska takmičenja.
Otvaranje tržišta kao prekretnica?
"U osnovi smo optimistični i imamo veliko povjerenje u evropski pravni sistem", rekao je Bernd Reichart, koji kao šef razvojnog sportskog projekta A22 pokreće planove Super lige. “To je važna prekretnica jer ćemo tada saznati hoće li se tržište otvoriti. Ako ECJ omogući klubovima da steknu suverenitet nad svojim takmičenjem, oni će također pomoći. U to sam uvjeren", dodao je.
Otvoreno takmičenje sa do 80 ekipa?
U aprilu 2021. dvanaest vrhunskih evropskih klubova bez njemačkog učešća predstavilo je svoj prvobitni plan za Superligu sa stalnim članstvom kao konkurenciju za postojeću UEFA Ligu prvaka. Ovo je u početku brzo odbijeno nakon snažnih protesta liga, udruženja i navijača. Sada kreatori žele da kreiraju otvoreno takmičenje sa 60 do 80 timova u nekoliko liga.
Uvijek isti šampion u evropskim ligama.
“Postoji vrlo snažan konsenzus da problem postoji u ovom trenutku i da svi trebamo početi tražiti rješenja. I u Njemačkoj ljudi smatraju da Liga prvaka doprinosi tome da mnoge zemlje u Evropi uvijek imaju istog šampiona. Liga šampiona u sadašnjem formatu sa godišnjim kvalifikacijama pokreće polarizaciju u nacionalnim ligama, a Njemačka je samo jedan primjer od mnogih", rekao je Reichart (49).
“Ima klubova koji kažu da je to jedina šansa za temeljne reforme. Kažu: Držimo vam palčeve, ali ispod stola.”