Islamska država, odnosno Islamska država Khorasan Provincije (ISIS-K) preuzela je odgovornost za napad u četvrtak blizu kabulskog aerodroma, objavila je novinska agencija Amaq na svom tv kanalu Telegram.
Bombaš samoubica, pripadnik Islamske države, "uspio je doprijeti do velike grupe prevoditelja i saradnika američke vojske u Baran Campu blizu aerodroma u Kabulu i detonirao je eksplozivni pojas", objavila je grupa.
Po njoj, poginulo je 60 ljudi, a više od sto je ranjeno.
Nakon bombaškog napada Sjedinjene Države su zaprijetile odmazdom, a Pentagon je objavio da očekuje još napada.
"Otkrijemo li ko je povezan s ovim napadom, bit ćemo mu za petama", rekao je general Kenneth McKenzie na konferenciji za novinare.
Bombaši samoubice u četvrtak su napali ulaze na kabulski aerodrom najmanje dvjema eksplozijama, prouzročili krvoproliće među civilima i američkim vojnicima i očito prekinuli zračni most kojim je Zapad evakuirao očajne Afganistance koji su željeli otići iz zemlje.
Glasnogovornik Pentagona John Kirby priopćenjem je potvrdio da je više američkih vojnika poginulo, ali nije iznio detalje. Jedan je američki dužnosnik rekao da je po prvim izvješćima poginulo najmanje 12 američkih vojnika.
Ne zna se tačan broj žrtava među afganistanskim civilima, ali snimke prikazuju više desetaka tijela.
ISIS-K djeluje u Afganistanu pod imenom Provincija Khorasan (ISKP). Khorasan, odnosno Veliki Horasan, ime je regije koja pokriva dijelove današnjeg Afganistana i dijelove Pakistana.
ISIS-K je nastao u januaru 2015., a navodno većinu članova čine bivši pripadnici pakistanskih talibana i afganistanskih talibana.
Daleko je ekstremniji od afganistanskih talibana, s kojima su zakleti neprijatelji. ISIS-K talibanske militante smatra otpadnicima, a tvrde i da je po njihovom tumačenju islamskog zakona ubijanje talibanskih boraca ispravno, piše BBC.
Islamska država je osudila mirovni sporazum između SAD i talibana u Afganistanu 29. februara 2020., a najavili su i da će se nastaviti boriti. Ne priznaju ni talibansku vlast u Afganistanu, za koju tvrde da je dio tajnog dogovora s SAD.
Iako su krajem 2019. godine pretrpjeli velike poraze, uključujući i zarobljavanje više čelnika, sad su se oporavili i u kratkom razdoblju izveli brojne napade. Preuzeli su i odgovornost za teroristički napad u Iranu iz 2018. godine.
ISIS-K je od svog osnutka redovito izvodio napade, a ciljevi su mu uglavnom bili afganistanske sigurnosne snage, afganistanski političari, talibani, vjerske manjine, uključujući i šijitske muslimane i sikhe, američke i NATO-ove snage te međunarodne agencije i humanitarne organizacije.