Region

Islamska zajednica Crne Gore traži od Vlade da obrazloži odluku podrške paljenju Kur'ana

Islamska zajednica u Crnoj Gori pozvala je Vladu Crne Gore da javno iznese obrazloženje odluke da ne podrži Rezoluciju o vjerskoj mržnji i netrpeljivosti pred Vijećem Ujedinjenih naroda za ljudska prava (UNHRC).

Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić, reagujući na odluku zvanične Crne Gore, čiji je predstavnik pri Ujedinjenim nacijama glasao protiv usvajanja Rezolucije o vjerskoj mržnji koju je predložio Pakistan nakon spaljivanja Kur'ana u Švedskoj, kazao je da je takva odluka uvrijedila muslimane u Crnoj Gori i da je anticivilizacijska.

"Trend paljenja Kur’ana, koji se sve više izjednačava sa izrazom slobode govora u najmanju ruku je najslabije osuđen nakon što je Vijeće Ujedinjenih naroda za ljudska prava (UNHRC), u srijedu, odobrilo rezoluciju o vjerskoj mržnji i netrpeljivosti nakon pokušaja spaljivanja Kur'ana u Švedskoj. Ono što je u najmanju ruku šokiralo našu javnost, a uvrijedilo nas muslimane u Crnoj Gori je anticivilizacijska odluka naše spoljne politike da podrži paljenje svete knjige kao izraz slobode govora", kazao je reis Fejzić.

Istakao je da je siguran da takva oduka nije zasnovana na kulturi suživota različitih religija u Crnoj Gori, niti u duhu građanskog i multikonfesionalnog opredjeljenja kojem Crna Gora teži.

"A pogotovo nije u duhu dobrih dobrosusjedskih odnosa koje baštine porodice različitih vjera i nacija u Crnoj Gori. Ova odluka sigurno nije ni izraz opredjeljenja većine građana, ako bi nekom uopšte i palo na pamet da je pravda demokratskom opredijeljenošću. Ko bi uopšte paljenje Kur’ana, Biblije, Tore ili bilo čije svete knjige u Crnoj Gori smatrao izrazom bilo kakve slobode", navodi se u saopštenju Fejzića.

Pita, ko stoji iza odluke da se ne podrži Rezoluciju o vjerskoj mržnji i netrpeljivosti pred Vijećem UNHRC.

"Da ne idealizujemo, bilo je, ima ih i nerado pretpostavljamo biće izliva mržnje prema islamu i muslimanima u Crnoj Gori. Ali nikada se ta mržnja nije izražavala javnim spaljivanjem svete knjige. Zato nas interesuje ko stoji iza ovakve odluke. Je li to onaj isti narativ koji nije osudio ispisivanje grafita na Husein-pašinoj džamiji u Pljevljima ili Hadži-Ismailovoj džamiji u Nikšiću. Ako su se ti oblici 'slobode izražavanja' mogli relativizovati da su počinioci istih recidivi bivše vlasti, ko stoji iza ove sramne odluke. Kome je u interesu da ovaj anticivilizacijski čin, koji je očiti manifest zločina iz mržnje podvede pod slobodu izražavanja", dodaje se u saopštenju.

U cilju rasvjetljavanja ove odluke, Islamska zajednica u Crnoj Gori traži od Vlade da javno iznese obrazloženje takve odluke.

"Ko stoji iza ove odluke i čime se vodio prilikom podrške ovog anticivilizacijskog čina? Želimo da vjerujemo da ovo nije zvanični stav Vlade, a ako jeste da čujemo i obrazloženje istog. Na taj način bismo zatvorili prostor za različite interpretacije koje bi nas vodile u nova raslojavanja unutar našeg društva još jednim oblikom lažne demokratizacije i slobode, iza koje se krije raspirivanje mržnje i netrpeljivosti", zaključio je reis Rifat ef. Fejzić.

Odluku Vlade Crne Gore da ne podržu navedenu rezoluciju osudila je i Bošnjačka stranka.