Na KCUS-u

Istaknuti stručnjaci endoskopske procedure na “Simpoziju gastroenterohepatologije 2025”

Simpozij na KCUS-u

Klinika za gastroenterohepatologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) ugostila je brojne stručnjake iz oblasti gastroenterologije, intervencijske endoskopije i hepatologije u okviru održavanja dvodnevnog „Simpozijuma gastroenterohepatologije 2025“.

Vršiteljica dužnosti generalnog direktora KCUS-a Hajrija Maksić je ukazala na važnost održavanja takvih skupova, jer predstavljaju temelj stručnog usavršavanja, međusobnog povezivanja i razmjene ideja.

„Svjesni činjenice da je medicina oblast koja se rapidno razvija, te da moramo ići u korak s promjenama želimo li  biti prepoznatljivi po izvrsnosti u pružanju zdravstvenih usluga, otvorili smo vrata organizaciji značajnih stručnih događaja koji okupljaju eminentne domaće i međunarodne stručnjake”, kazala je ona.

Dodala je da interesovanje za različite edukativne programe u organizaciji KCUS-a, iz kojih se razvija stručna i naučna saradnja od koristi za unaprijeđenje rada i zdravstvenih usluga u svim segmentima, najbolji su pokazatelj da  je ulaganje u znanje jedini ispravan put.

Petina svjetske populacije, kako je kazao  v.d. direktor Discipline za nauku i nastavu KCUS-a, prim.dr. Sanko Pandur, pati od različitih digestivnih tegoba, a Klinika za gastroenterohepatologiju KCUS-a zauzima visoko mjesto na ljestvici u dijagnostici i liječenju ovih oboljenja.

„Na Klinici za gastroenterohepatologiju danas se primjenjuju savremene endoskopske procedure, koje ćemo vremenom dodatno usavršavati, te dati podršku svim aktivnostima u tom smislu”, rekao je Pandur.

Prvog dana Simpozijuma učesnici su putem video linka pratili endoskopske procedure, koje je u saradnji s ljekarima KCUS-a u endoskopskim salama Klinike za gastroenterohepatologiju predvodio prof.dr Marc Giovaninni, šef Odjela za endoskopiju, Paoli-Calmettes Instituta u Francuskoj, vodeći ekspert iz oblasti intervencijskih tehnika endoskopskog ultrazvuka.

On je naveo da statistike govore da je u porastu broj oboljelih od karcinoma, s posebnim akcentom na pankreas i karcinom kolona (debelog crijeva). Od presudnog značaja je screening program u cilju  detekcije oboljenja u ranoj fazi, prije pojave prvih  simptoma. Posebno bitna kategorija su pacijenti sa postojećom porodičnom anamnezom karcinoma, kod kojih screening treba započeti prije 15 godine starosti.

„Raduje me da mogu reći da Klinika za gastroenterohepatologiju KCUS-a bilježi značajan napredak u radu u svim segmentima, a posebno na polju savremenih endoskopskih metoda“, rekao je Giovaninni.

Osim praktičnog dijela Simpozija prisutni će imati priliku poslušati predavanja istaknutih gastroenterologa i hepatologa iz BiH, regiona i Evrope, a jedan od njih je i prof.dr Tomas Veiser, sef Odjela za endoskopije Evangelische Krankenhaus Dueseldorf, kao i prof. dr Polat iz Memorial bolnice Istanbul.

Drugog dana Simpozija, bit će održana stručna predavanja i iz oblasti IBD-a (upalna bolest crijeva), saopćeno je iz Press KCUS-a.