Izvori iz izraelskog pregovaračkog tima optužili su premijera Benjamina Netanyahua da je pokušao uništiti razgovore i ometati postizanje sporazuma o razmjeni talaca s Hamasom, objavila je u utorak izraelska javna televizija KAN.
To se poklopilo sa informacijama u medijima o nedavnom sastanku Netanyahua sa predstavnicima porodica izraelskih talaca u Gazi, tokom kojeg je priznao da nije siguran u mogućnost postizanja sporazuma sa Palestincima.
"Netanyahuove izjave imaju za cilj da sabotiraju pregovore", objavio je KAN pozivajući se na izvore u izraelskom pregovaračkom timu.
KAN je naveo da su izvori naveli da je "premijer svjestan da se nalazimo u kritičnom periodu, jer radimo na pronalaženju rješenja za koridor Filadelfija i Netzarim i to ćemo iznijeti prije sljedećeg sastanka" sa posrednicima u Kairu, čiji datum još nije određen.
"Netanyahu daje izjave koje su u suprotnosti sa onim što je dogovoreno sa posrednicima", navodi KAN.
Netanyahu je ranije u izjavama koje je citirao izraelski dnevni list Maariv rekao tokom sastanka s porodicama Izraelaca koji su zarobljeni u Gazi da:
"Izrael neće, ni pod kojim okolnostima, napustiti Filadelfijski koridor i Netzarim uprkos ogromnom pritisku pod kojim je da to učini".
Pregovori o prekidu vatre u Gazi u Kataru završeni su u petak predstavljanjem "prijedloga koji smanjuje jaz" između Izraela i Hamasa koji je u skladu s principima koje je iznio američki predsjednik Joe Biden 31. maja.
Biden je rekao da je Izrael predstavio trofazni sporazum kojim će se okončati neprijateljstva u Gazi i osigurati oslobađanje talaca koji se drže u obalskoj enklavi. Plan uključuje prekid vatre, razmjenu talaca i zarobljenika i rekonstrukciju Gaze.
Hamas je u nedjelju optužio Netanyahua za postavljanje novih uslova u prijedlogu o prekidu vatre u Gazi i razmjeni talaca koji je iznesen tokom pregovora u Dohi.
“Novi prijedlog ispunjava Netanyahuove uslove i usklađuje se s njima, posebno njegovo odbijanje trajnog prekida vatre, potpuno povlačenje iz Pojasa Gaze i njegovo insistiranje na nastavku okupacije Netzarima (koji razdvaja sjever i jug od Pojas Gaze), prelaza Rafah i Filadelfijskog koridora (na jugu)”, navodi se u saopštenju Hamasa.
Mjesecima, Sjedinjene Američke Države (SAD), Katar i Egipat pokušavaju postići sporazum između Izraela i Hamasa kako bi osigurali razmjenu zarobljenika i prekid vatre, te omogućili da humanitarna pomoć uđe u Gazu.
Ali posrednički napori su zaustavljeni zbog Netanyahuovog odbijanja da ispuni Hamasove zahtjeve.
Kršeći rezoluciju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija koja zahtijeva hitan prekid vatre, Izrael se suočio s međunarodnom osudom usred svoje kontinuirane brutalne ofanzive na Pojas Gaze od napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra 2023. godine.
U izraelskim napadima na Gazu od tada je ubijeno više od 40.170 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a povrijeđeno ih je više od 92.740, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.
Izrael je optužen za genocid na Međunarodnom sudu pravde, čijom je najnovijom presudom Tel Avivu naloženo da odmah zaustavi vojnu operaciju u južnom gradu Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.