Nova istraga BBC-ja otkrila je kako proizvodi od paradajza, deklarirani kao „italijanski“, zapravo sadrže kineski paradajz proizveden u pokrajini Xinjiang, regiji povezanoj s prisilnim radom. Ti proizvodi, pronađeni u supermarketima u Velikoj Britaniji i Njemačkoj, potaknuli su rasprave o etici uvoza hrane i transparentnosti lanaca opskrbe.
Xinjiang, regija u Kini poznata po idealnim klimatskim uvjetima za uzgoj paradajza, postala je centar optužbi za masovno kršenje ljudskih prava. Organizacije za ljudska prava tvrde da su kineske vlasti pritvorile više od milion Ujgura i drugih muslimana u takozvane „kampove za preodgoj“.
Prema svjedočanstvima prikupljenim od 14 osoba tokom BBC-ove istrage, mnogi pritvorenici prisilno rade na poljima paradajza pod teškim uvjetima. Jedan od svjedoka opisao je kako su zatvorenici morali ubrati 650 kilograma paradajza dnevno, a onima koji nisu ispunili kvote prijetilo se nasiljem elektrošokerima. Drugi svjedok ispričao je da je bio mučen nakon što nije ispunio normu, što uključuje udarce i zlostavljanje u zatvorskoj ćeliji.
Iako je teško neovisno potvrditi ove tvrdnje, BBC napominje da se svjedočanstva poklapaju s dokazima o mučenjima u Xinjiangu koje su Ujedinjene nacije dokumentirale 2022. godine.
Paradajz proizveden u Xinjiangu izvozi se iz Kine preko Kazahstana i Azerbajdžana do Italije i drugih evropskih zemalja. Petti grupa, italijanski proizvođač proizvoda od paradajza, u periodu od 2020. do 2023. primila je više od 36 miliona kilograma koncentrata paradajza od kineske kompanije Xinjiang Guannong i njenih podružnica.
Petti grupa svoje proizvode plasira pod vlastitim brendom, ali i putem trgovačkih lanaca, gdje se proizvodi prodaju pod privatnim etiketama.
BBC je analizirao 64 proizvoda od paradajza prodavana u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i SAD, uporedivši njihove sastave s laboratorijskim uzorcima iz Kine i Italije. U 17 proizvoda otkriven je kineski paradajz, od čega je 10 pripadalo Petti grupi.
Neki britanski i njemački supermarketi odbacili su nalaze BBC-ja, tvrdeći da su istražili porijeklo proizvoda i nisu pronašli kineski paradajz. Međutim, određeni trgovci su, nakon što su upoznati s rezultatima istrage, povukli sporne proizvode iz prodaje ili prestali nabavljati robu od Petti grupe.
Sredinom novembra 2023., Evropska unija usvojila je zakon koji zabranjuje plasiranje proizvoda nastalih prisilnim radom na tržište EU. Taj zakon postavlja pitanje kako će regulatori i trgovci u budućnosti osigurati da se proizvodi sumnjivog porijekla ne nađu na policama evropskih trgovina.
Ova priča otkriva složene globalne lance opskrbe i potrebu za većom transparentnošću, kao i odgovornošću proizvođača i trgovaca u zaštiti ljudskih prava i etičke trgovine.