Raport otkriva

Istraga o političkim ubistvima: Izetbegović i Osmica moraju na ispitivanje u FUP, saslušan i sin Joze Leutara

FUP, kako saznaje Raport, postupa na osnovu predmeta koja je prije pola godine formiran u Tužilaštvu BiH, a po krivičnoj prijavi Edina Garaplije, bivšeg pripadnika tajne službe AID

Federalna uprave policije (FUP) užurbano saslušava sve svjedoke po nalogu Državnog tužilaštva vezano za provjere koje se odnose na nerazjašnjena politička ubistva u Bosni i Hercegovini.

Izjava proslijeđena Tužilaštvu

To se prvenstveno odnosi na atentat na porodicu Halilović, ubistvo Joze Leutara, Nedžada Ugljena, Ramiza Delalića, Ismeta Bajramovića...

Raport saznaje da je prije nekoliko dana u FUP-u iskaz dao i Ivica Leutar, sin Joze Leutara, doministra unutrašnjih poslova FBiH. Njegova izjava zatim je proslijeđena Tužilaštvu BiH, koje je u dalo nalog da se Ivica sasluša.

Jozo Leutar, podsjećamo, teško je ranjen 16. marta 1999. u sarajevskom naselju Ciglane kada je u službenom automobilu, kojim je iz stana putovao do sjedišta Ministarstva unutrašnjih poslova entiteta Federacija BiH, eksplodirala podmetnuta naprava.

Usljed teških ozljeda preminuo je u sarajevskoj bolnici 12 dana kasnije, 28. marta. Uz Leutara je u automobilu bio i njegov vozač Željko Ćosić koji je preživio atentat.

FUP, kako saznaje Raport, postupa na osnovu predmeta koja je prije pola godine formiran u Tužilaštvu BiH, a po krivičnoj prijavi Edina Garaplije, bivšeg pripadnika tajne službe AID.

Garaplija je krivičnu prijavu podnio protiv Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, Kemala Ademovića, člana rukovodstva Doma naroda PSBiH i zamjenika predsjednika NIP-a, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH, Nedžada Herende, bivšeg pripadnika zloglasne jedinice Ševe koji se godinama nalazi u Nizozemskoj, te više NN osoba.

Istražitelji i policija na mjestu atentata na Leutara, Sarajevo, 16. mart 1999. godine

U krivičnoj prijavi se navodi da su samim tim izvršili prikrivanje krivičnih djela terorizma i ubistava vršilaca najviših sigurnosnih funkcija u Federaciji BiH, a koja su činili pripadnici tajne jedinice za likvidacije Ševe.

Prije dvije sedmice, u FUP-u je saslušana i Davorka  Ugljen, supruga Nedžada  Ugljena, zamjenika direktora tadašnje Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID), koji je brutalno likvidiran prije 28 godina u Sarajevu na parkingu u Prijedorskoj ulici. Ni njegove ubice ni nalogodavci nikada nisu proceusirani.

Sedam osoba dalo iskaze

Iz izvora bliskih istrazi, Raport saznaje da je do sada u FUP-u saslušano sedam osoba. No, u FUP-u će iskaz dati i prijavljeni Bakir Izetbegović, Osman Mehmedagić, kao i Kemal Ademović. To bi se moglo desiti vrlo brzo s obzirom da je Tužilaštvo BiH itekako aktivno na ovom predmetu.

Krajem prošle sedmice održan je sastanak postupajućeg tužitelja s timom istražitelja i inspektora FUP-a koji rade na ovom slučaju.

Garaplija, koji je podnio prijavu, saslušan je u FUP-u dva puta. Posljednji put iskaz je davao više od pet sati.