Razvili jedinstvenu tehnologiju

Istraživači dokazali: Bežična komunikacija moguća je i u rudniku

Ova bi tehnologija trebala ponuditi pouzdan način komunikacije u hitnim slučajevima urušavanja rudnika, požara i drugih katastrofa

Bežična komunikacija ispod Zemljine površine moguća je i to su u praksi dokazali južnokorejski istraživači.

Naime, tamošnji Institut za istraživanje elektronike i telekomunikacija (ETRI) pohvalio se da su uspješno razvili jedinstvenu “tehnologiju komunikacije pomoću podzemnog magnetskog polja”.

Koristeći odašiljačku antenu promjera jednog metra i prijemnu antenu od nekoliko centimetara, uspjeli su poslati i primiti glasovni signal u rudniku, na 40 metara ispod površine Zemlje.

Magnetska polja

Uvriježeno je mišljenje da je bežična komunikacija u složenim podzemnim okruženjima rudnika gotovo nemoguća zbog slabljenja signala. Međutim, ETRI je prevladao te prepreke razvojem novog komunikacijskog sistema koji iskorištava jedinstvene granične uvjete magnetskih polja unutar medija.

Rezultat je uspješan prijenos kapaciteta na razini glasovnih podataka u rudniku gdje je stabilna komunikacija prije bila neizvodiva.

Istraživači su uspjeli minijaturizirati veličinu odašiljačke antene na samo metar; u prethodnim istraživanjima takve su antene obično bile ogromne i imale promjer nekoliko desetaka metara. Korejski sistem sadrži i male prijemne senzore temeljene na magnetskoj indukciji, centimetarskih dimenzija.

Bežične pristupne tačke

Novorazvijene odašiljačke i prijamne antene funkcioniraju kao bežične pristupne tačke (AP) i služe kao bazna stanica koja povezuje površinu i podzemlje. Postavljanje odašiljača na površini i prijemnika pod zemljom omogućit će komunikaciju putem ličnih uređaja poput mobilnih telefona, povezanih tim antenama.

Prva testiranja na udaljenosti od 40 metara unutar rudnika vapnenačke strukture pokazala su se uspješnima. Umjesto MHz ili GHz raspona koji se obično koristi u općoj bežičnoj komunikaciji, istraživači su koristili vrlo uzak niskofrekventni pojas od 20 kHz. Ovaj frekvencijski pojas odabran je kako bi se minimalizirao gubitak materijala u podzemnom ili podvodnom okruženju i kako bi odgovarao veličini antena. Brzina prijenosa podataka za glasovne signale održavana je na oko 4 kbps, što je dovoljno za osnovnu dvosmjernu komunikaciju.

Komunikacija u hitnim slučajevima

Ova bi tehnologija, vjeruju njeni tvorci, trebala ponuditi pouzdan način komunikacije u hitnim slučajevima urušavanja rudnika, požara i drugih katastrofa u podzemnim strukturama poput plinovoda i naftovoda koje obično ometaju konvencionalne komunikacijske sisteme.