Zamislite sebe kako tonete, polako, ispod valova.
Kako padate, Sunce postaje sve manje, sve slabije, i još slabije. Hladna voda pljušti oko vas dok se pritisak povećava. Sada ste u potpunom mraku, tako dubokom da sunčeva svjetlost ne može doprijeti do vas. Zatim, zapanjujuće, vidite bljesak svjetla, od stvorenja kakvog niko prije nije vidio.
Istraživači s Instituta za istraživanje akvarija Monterey Bay (MBARI) u SAD-u nedavno su otkrili golobrad kako slobodno pliva u vodenom stupcu osvijetljen bioluminescentnim sjajem, ukrašen valovitom kukuljicom.
Ovo je Bathydevius caudactylus, prvi poznati golobranac svoje vrste: ne živi u plitkim vodama ili na morskom dnu, već više od 2200 metara ispod površine Tihog oceana u batipelagičkoj zoni, u otvorenoj vodi .
"Većina golobraba živi na dnu u plitkoj vodi, pa je bilo vrlo iznenađujuće pronaći golobranu tako duboko u vodenom stupcu i daleko od dna", rekao je za ScienceAlert morski naučnik MBARI-ja Bruce Robison.
"Znali smo za nekoliko vrsta koje žive na dubokom morskom dnu, ali nijedna nikada nije zabilježena u dubokim srednjim vodama."
Morski puževi iz reda golokrakih spadaju među najkarizmatičnije mekušce. Često su jarkih boja, s kitnjastim dodacima i šarama. Često ih nalazimo na grebenima, gdje neke vrste grickaju koralje; drugi jedu alge, spužve, žarnjake, meduze, pa čak i druge golobradce.
Oni su raznoliki i svestrani, ali se smatralo da je ta svestranost ograničena na određeni raspon. To je jedan od razloga zašto su istraživači MBARI-ja ovoj životinji dali nadimak "misteriozni mekušac" kada su naišli na nju dok su pilotirali istraživačkim vozilom Tiburon na daljinsko upravljanje na dubini od 2614 metara.
"Kada smo ga prvi put snimili kako svijetli s ROV-om, svi u kontrolnoj sobi pustili su glasno 'Oooooh!' u isto vrijeme", kaže Haddock. – Svi smo bili očarani prizorom.
Stvorenje koje su vidjeli imalo je stopalo poput morskog puža, ali i veliku, razjapljenu kapuljaču i rep s resama, koji je izgledao poput prstiju koji se valovi u struji. Kroz eteričnu, prozirnu kožu na tijelu vide se ružičasti unutarnji organi. I, kada se ROV približio, a stvorenje se osjetilo ugroženim, zasvijetlilo je bioluminiscentnim sjajem.
Ovo se ponašanje čini odbrambenim: jednom su prilikom istraživači vidjeli kako jedna od vitica na repu puža neprestano svijetli dok se okreće, na kraju se odvojila i slobodno lebdjela, slično načinu na koji bi gušter ispustio rep u pokušaju da odvrati pažnju grabežljivcu.
Istraživači su naišli na ukupno 157 jedinki te vrste tokom ronjenja između 2000. i 2021., od kojih su 32 detaljno proučili, a 18 prikupili za daljnje proučavanje u laboratoriju. Ova je studija uključivala analizu genoma, što im je omogućilo da to čudno stvorenje smjeste kao gologranče - ali toliko različito od svih ostalih gologrančanih da je zahtijevalo stvaranje nove obitelji, Bathydeviidae.
"Najuzbudljiviji aspekt ovog otkrića," rekao je Robison za ScienceAlert, "jest da smo uspjeli napraviti najopsežniji inicijalni opis nove dubokomorske vrste ikada predstavljene (anatomija, disanje, bioluminiscencija, reprodukcija, hranjenje, genetika, ponašanje )."
Promatrajući Bathydevius u njegovom prirodnom staništu, istraživači su promatrali kako životinja koristi svoju voluminoznu kapuljaču kako bi uhvatila plijen, što ukazuje na prehranu bogatu rakovima. Bez hrapavog dodatka nalik na jezik koji se može vidjeti kod većine drugih golokrakih ptica, Bathydevius umjesto toga guta hranu kroz usta u stražnjem dijelu kapuljače.
Druge dvije vrste golobrada slično koriste kapuljače, ali su vrlo udaljene od Bathydeviusa u obitelji gologranaca, što sugerira da se ta osobina razvila neovisno u novootkrivenoj vrsti.
Golokraka, kao i druge slobodno plutajuće vrste, hermafroditna je. Jednom prilikom, istraživači su imali dovoljno sreće da promatraju dijelove Bathydeviusove reproduktivne strategije: na dubini od 2755 metara, dvije su se jedinke usidrile na morsko dno kako bi poduzele proces polaganja svojih naboranih vrpci jaja. Druge jedinke viđene su kako se drže morskog dna na sličan način, na dubinama do 4009 metara.
U drugom slučaju, jedna od uhvaćenih jedinki bila je spremna pustiti svoja jaja; to je učinio u spremniku, otpuštajući vrpcu koja je plutala i zatim se pričvrstila za pod spremnika. Nakon tri dana, sluzni matriks vrpce se raspršio, a jaja su se razvila u ličinke.
To je najcjelovitije istraživanje nove dubokomorske vrste provedeno do danas – i ono koje sugerira da smo možda bili previše konzervativni u našim pretpostavkama o tome za što je prirodni svijet sposoban.
"Bathydevius se radikalno razlikuje od svih drugih golokrakih jer je dobro prilagođen za život u vrlo različitom staništu; evolucija je prevladala izazove preživljavanja tamo gdje živi, i vrlo je pogodan za uspjeh tamo", rekao je Robison.
"Ovo nam govori da je evolucija gologranaca mnogo fleksibilnija nego što smo vjerovali da jest."