DREVNI ARARAT

Istraživači misle da su pronašli Noinu arku: Dešifrirali pločicu, pa došli do lokacije koja se spominje u Bibliji

Drevna priča o Noinoj arci, koju mnogi poznaju iz Biblije, dobila je neočekivanu poveznicu sa suvremenim istraživanjima. Naučnici vjeruju kako su, dešifrirajući kartu staru 3.000 godina, otkrili mjesto na kojem bi se arka mogla nalaziti.

Istraživanje se temelji na Imago Mundi, starobabilonskom artefaktu izrađenom na glinenoj pločici prekrivenoj simbolima, koji prikazuje babilonski pogled na svijet i stvaranje. Ova pločica, čuvan u Britanskom muzeju, prema riječima istraživača sadrži ključne informacije koje su na poleđini pomogle dešifriranju lokacije arke.

Pločica opisuje put kojim bi putnik morao proći, navodeći, između ostalog, da bi trebalo prijeći „sedam liga… kako bi vidjeli nešto veliko poput posude parsiktu”. Taj izraz, spomenut i na drugim babilonskim pločicama, ovdje posebno označava veličinu broda potrebnog za preživljavanje Velikog potopa. Riječ parsiktu odmah je privukla pozornost istraživača.

Mjesto koje odgovara Araratu

U skladu s uputama pločice, istraživači su slijedili rutu koja ih je odvela do 'Urartua'. Prema staroj mezopotamskoj poemi, ovdje su čovjek i njegova porodica uspjeli spasiti život tako što su se nasukali arkom. Ovo drevno mjesto odgovara Asirskom nazivu 'Ararat', odnosno planini na koju je prema Bibliji Noa nasukao svoj brod.

Dr. Irving Finkel, kustos Britanskog muzeja, izjavio je: "Pločica pokazuje da je priča o Noinoj arci imala babilonsku verziju, a Babiloncima je to bila povijesna činjenica. Ako bi neko krenuo na takvo putovanje, mogao bi vidjeti ostatke ovog broda.”

Ova pločica, pronađena još 1882. godine u današnjem Iraku, nažalost je oštećena, no nekoć je sadržavala osam trokuta koji, prema istraživačima, simboliziraju planine. “Na četvrtom trokutu piše ‘na četvrti, do kojeg moraš putovati sedam liga’”, objasnio je dr. Finkel, dodajući kako se u opisu nalazi i golema posuda - jasna naznaka arke.

Mjera parsiktu, koja se pojavljuje na pločici, u Assiriologiji predstavlja važan pojam, objašnjava Finkel, jer se inače rijetko pojavljuje u klinopisnim tekstovima. "Parsiktu se odnosi na opis arke, koju je, prema Babiloncima, izgradio njihov ekvivalent Noe.”