muzičko tržište

Istraživanje pokazalo da će muzički autori izgubiti 22 milijarde eura zbog AI

CISAC (Međunarodna konfederacija društava autora i kompozitora) objavil su istraživanje u kojem se na globalnoj razini procjenjuje ekonomski utjecaj umjetne inteligencije u muzičkom i audiovizualnom sektoru. Kako je istraživanje pokazalo, umjetna inteligencija mogla bi značajno ugroziti prihode autora u sljedećih pet godina, a istodobno obogatiti tehnološke firme koje stoje iza Gen AI modela.

Iako su autori muzike temelj za stvaranje generativnog AI-a, gubitak prihoda za muzičke autore do 2028. godine procjenjuje se na 24 posto za muzičke te 21 posto za autore audiovizualnih djela. To bi moglo predstavljati kumulativni gubitak u iznosu od 22 milijarde eura u periodu od 5 godina: 10 milijardi eura u muzici i 12 milijardi eura u audiovizualnom sadržaju.

Istraživanje je također otkrilo kako će se audiovizualno tržište kojim upravlja umjetna inteligencija također povećati u narednih 5 godina. Trenutno je riječ o iznosu od otprilike 3 milijarde eura, što će do 2028. godine narasti na 64 milijarde eura.

Prema rezultatima ove ekonomske studije procjenjuje se da će, kao rezultat ovog eksponencijalnog rasta tržišta muzike i audiovizualnog sadržaja, budući prihodi pružatelja usluga umjetne inteligencije rasti 4 milijarde eura na godišnjoj razini za AI generiranu muziku (u odnosu na 0,1 milijardu eura 2023.) i 5 milijardi eura godišnje za AI generirani audiovizualni sadržaj (u odnosu na 0,2 milijarde eura) do 2028. godine.

Predsjednik CISAC-a Björn Ulvaeus komentirao je rezultate istraživanja: “Za autore svih vrsta, od tekstopisaca do filmskih reditelja, scenarista do kompozitora filmske muzike, umjetna inteligencija ima moć otključati nove i uzbudljive prilike – ali moramo prihvatiti da, ako je loše regulirana, ona također ima moć uzrokovati veliku štetu ljudskim autorima, njihovim karijerama i sredstvima za život. Koji će od ova dva scenarija biti ishod? To će velikim dijelom biti određeno odlukama tvoraca politike u reviziji zakonodavstva koja se trenutno provodi diljem svijeta. Od ključne je važnosti da ove propise ispravimo, zaštitimo prava kreativaca i pomognemo u razvoju okruženja umjetne inteligencije koje uvažava i štiti ljudsku kreativnost i kulturu”.