Svijet

Italija otvara granice: Stroge kontrole, mjerenje temperture, zdravstveni pasoši…

Italija danas otvara regionalne granice poslije tri mjeseca blokade usljed pandemije, čime je omogućena veća sloboda kretanja više od 60 miliona stanovnika te zemlje, a od danas su dozvoljeni i dolasci iz područja shengena bez obaveze karantina.

Regionalne granice otvorene su od ponoći, uprkos oprečnim stavovima italijanskih zvaničnika oko otvaranja granica Lombardije, koja je najteže pogođena u Italiji, čemu su se protivili lideri regiona na jugu gdje je zabilježen manji broj slučajeva koronavirusa nego na sjeveru.

Ipak, uz otvaranje regionalnih granica pojedine oblasti u Italiji jačaju kontrolu i mjere u cilju sprečavanja širenja virusa uz pomoć "praćenja turista" digitalnim aplikacijama, mjerenja temperature termoskenerima, neophodne rezervacije za hotele i popunjavanje upitnika po dolasku.

Za potpuni povratak u normalu zalagali su se Lombardija, Veneto i Ligurija, Toskana je zatražila još sedam dana čekanja, Kampanija je kritikovala odluku o otvaranju granica, a Sardinija je najavila "zdravstvene pasoše" za dolazak turista, što ministar regionalnih poslova Francesko Boccha smatra neustavnim.

Zabrana okupljanja i obaveza držanja sigurne razdaljine među ljudima i dalje su na snazi u Italiji u cilju sprečavanja širenja covida-19 koji je teško pogodio tu zemlju, odnijevši više od 33.000 života, što je čini trećom zemljom u svijetu po broju žrtava tog virusa poslije SAD i Velike Britanije.

Na željezničkim stanicama putnicima će biti mjerena tjelesna temperatura termoskenerima, a ako je iznad 37,5 neće im biti dozvoljeno putovanje vozom.

U Italiji 24 aerodroma nastavlja sa radom, dozvoljeni su dolasci iz 26 zemalja bez obaveze karantina, dok će dolasci iz zemalja van područja shengena biti dozvoljeni od 15. juna.

Italija je prva zemlja u Evropi koja je početkom marta uvela mjere karantina na cijeloj teritoriji, a sa popuštanjem restriktivnih mjera počela je pokretanjem poslovnih aktivnosti od 4. maja. U Italiji je od početka krize više od 233.000 ljudi, a aktivnih slučajeva je oko 39.000.