Udruženje rediteljica i reditelja u BiH jučer je žestoko kritiziralo Vladu FBiH i kompaniju BH Telecom zbog katastrofalnog stanja u bh. kinematografiji. U saopćenju su naveli da od kada je došla nova vlast nije snimljen niti jedan film u domaćoj produkciji
Oni su u pismu naveli da su još 10. jula ove godine poslali pismo premijeru Vlade FBiH Nerminu Nikšiću u kojem ga je upozorilo na težak položaj u kojem se našla bh. kinematografija.
Međutim, kao navode u pismu, nisu dobili nikakav odgovor, pa su se odlučili da putem medija pozovu (gluhe) federalne vlasti na dijalog, koji je prijeko potreban jer su se godinama gomilani problemi dobrano nagomilali, a naročito u prošloj godini.
Potpisnici pisma su Danis Tanović, Jasmila Žbanić, Pjer Žalica, Aida Begić, Dino Mustafić, Tanja Miletić Oručević, Nermin Hamzagić, Ines Tanović, Alen Drljević, Srđan Vuletić, Alen Šimić i Nedim Karalić.
Između ostalog, skrenuli su pažnju na BH Telecom, čiji je vlasnik Federacija BiH, i na to to da je, kako su naveli, "ugasio rad BH Content Laba uprkos vašem uvjeravanju da ćete, ne samo podržati ovaj projekat već i povećati njegovo finansiranje. Dakle, ni u segmentu televizije neće više postojati domaći sadržaj i domaća proizvodnja".
Tragom te informacije, Raport je pitao BH Telecom da li je, i ako je, zašto ugasio rad BH Content Lab.
"Prije svega istaknuli bismo da BH Content Lab nije ugašen, odnosno ne prestaje s radom. Međutim, imajući u vidu činjenicu da je imenovanjem nove uprave Društva ustanovljeno da je ugovoreno cca 79 posto ukupno planiranog budžeta za ovaj projekat, istina je da je sam koncept dijelom izmijenjen i smanjen obim projekata u skladu sa ostalim raspoloživim sredstvima, te da se fokus aktivnosti preusmjerava na osnovnu djelatnost Društva, a to je djelatnost telekomunikacija", rečeno je iz BH Telecoma za Raport.
Pojašnjavaju da je imenovanjem nove uprave BH Telecoma donesena Odluka o strateškom opredjeljenju BH Telecoma na ekspanziju i modernizaciju telekomunikacijske mreže, kao i povećanje zadovoljstva korisnika usluga, te je analizom poslovanja preispitan i koncept ulaganja u razvoj projekata produkcije sadržaja u okviru već planiranih investicionih ulaganja u ove namjene.
"Shodno novom strateškom opredjeljenju, BH Telecom je donio odluku da će u budućem periodu potencijalno razmotriti ulaganja u produkciju sadržaja u obliku koprodukcije već ranije odabranih projekata za razvoj (obuhvata primarno projekte koji su već prijavljeni kroz BH Content Lab platformu, analizirani od stručnog tima BH Telecoma i stručnih konsultanata) isključivo na način da podnosilac prijave obezbijedi minimalno 50 posto učešća u finansijskim sredstvima potrebnim za realizaciju cjelokupnog projekta", navode iz BH Telecoma.
Dakle, prema saopćenju, projekat BH Content Lab je i dalje aktuelan, postoje određena raspoloživa sredstva za ulaganje, primarno u domaću kinematografiju ali uz nove uvjete.
"Uz razumijevanje da razvoj društva u velikoj mjeri ovisi o ulaganjima u nauku, kulturu, umjetnost, sport i infrastrukturu, BH Telecom d. d. kao kompanija koja ima namjeru zadržati lidersku poziciju na polju telekomunikacija u Bosni i Hercegovini, ali i unapređivati svoju uslugu u cilju poboljšanja korisničkog zadovoljstva, fokus djelovanja i usmjeravanja kapitalnih investicija mora imati na širenju telekomunikacijske mreže", zaključuju iz BH Telecoma za Raport.
Kontaktirali smo i Vladu FBiH, a kako nam je rečeno, pismo redatelja će naći već na idućoj sjednici Vlade ida će ga ministri razmotriti. Također, najavljuju odgovor sa preciznim brojkama.