Nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila nacrt Izbornog zakona RS prema kojem preuzimaju nadležnosti Centralne izborne komisije BiH, te nakon što je NSRS usvojila niz zaključaka od kojih se mnogi mogu protumačiti kao udar na ustavni poredak BiH, iz OHR-a nisu htjeli pojedinačno komentirati sve ono što se dešavalo jučer i sinoć u NSRS.
Na upit Raporta da prokomentiraju donošenje nacrta entitetskog zakona, te zaključke NSRS iz OHR-a su naveli da je činjenica da niko ne kritikuje sadržaj Izbornog zakona BiH koji je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt. Istakli su da domaći političari još imaju vremena da djeluju kada je u pitanju Izborni zakon BiH.
"Visoki predstavnik je svojim angažmanom osigurao uslove za fer i transparentne izbore kako bi građani mogli biti sigurni da njihovi glasovi vrijede. Ovdje se radi o interesu građana ove zemlje jer oni imaju pravo na potpuno demokratske izborne standarde. Nedostatak kritike na račun sadržaja izmjena i dopuna Izbornog zakona, čak ni među onima koji se ne slažu sa njihovim donošenjem, ovo samo dodatno potvrđuje. Još uvijek postoji prostor da domaće vlasti napokon djeluju", naveli su iz OHR-a.
Podsjećamo, većina odredbi Izbornog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik, na snagu bi trebala stupiti 2. aprila. Za ostale nametnute odredbe Izbornog zakona BiH, visoki predstavnik je ostavio rok do 19. aprila ove godine , kada bi trebale stupiti na snagu ili ukoliko Parlamentarna skupština BIH u međuvremenu ne odluči sama donijeti izmjene .
Visoki predstavnik podsjeća da su 18. oktobra prošle godine, već tada manje od godinu dana prije izbora, ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u svojoj izjavi pozvali organe vlasti da osiguraju da se lokalni izbori 2024. godine održe uz poboljšanu transparentnost i integritet .
"Tako što će usvojiti izmjene i dopune Izbornog zakona u skladu s međunarodnim standardima o transparentnosti i integritetu izbornih procesa i pozitivnim primjerima iz prakse koji se odnose na demokratske izbore, kao što su jasno i više puta preporučili iz Ureda za demokratske institucije i ljudska prava OSCE-a, GRECO-a i Venecijanske komisije Vijeća Evrope.
Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira su naglasili da bi građani trebali imati povjerenja u izborne sisteme, u dosljednu primjenu proceduralnih zaštitnih mehanizama, kao i u tajnost glasanja“, navodi se u dogovoru OHR-a za Raport.