Ustavni sud BiH već duže vrijeme izložen je raznim pritiscima i napadima. Do sada su ti pritisci i udari uglavnom dolazili iz entiteta Republika Srpska iz kojeg ne žele imenovati dvojicu sudija u Ustavni sud BiH kao jedan od pokušaja blokade rada ovog suda.
Poznato je da je nedavno bilo i pokušaja delegata iz RS da se u Domu naroda PSBiH usvoji zakon koji bi u Ustavni sud BiH uveo entitetsko glasanje i iz te institucije isključio strane sudije iako su oni ustavna kategorija i samo se može mijenjati način njihovog izbora, pa se i ova aktivnost može okarakterisati udarom i na Ustav i na Ustavni sud BiH.
Vrijeđanje predsjednice Ustavnog suda BiH
Danas smo svjedočili i do sada neviđenom skandaloznom napadu usred Sarajeva na instituciju koja je neovisni čuvar Ustava BiH i institucionalni garant za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u našoj zemlji.
Naime, Senad Pećanin, advokat Fadila Novalića obrušio se na Ustavni sud BiH zbog odluke tog suda po apelaciji Fadila Novalića, bivšeg federalnog premijera presuđenog na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja pri nabavci 100 respiratora plaćenih 10,5 miliona KM 2020.godine.
Pećaninu se nije svidjela odluka Ustavnog suda BiH pa je sebi uzeo za pravo da selektivno tumači tu odluku u predmetu njegovog klijenta, pokušavajući u javnosti kreirati novu i osporiti odluku najvišeg suda u državi čije su odluke konačne i obavezujuće.
U do sada nečuvenom i neviđenom omalovažavajućem tonu, naspram ove institucije koja je jedna od rijetkih u našoj zemlji koja se odupire raznim pritiscima i nastojanjima da se stavi pod političku kontrolu, Pećanin je problematizirao i stručnost, profesionalizam i nepristrasnost te pravosudne institucije i njenih sudija.
U svom govoru Pećanin je neprimjereno i na pogrdan način spomenuo i predsjednicu Ustavnog suda BiH Seadu Palavrić, ironično rekavši između ostalog da je ona 'svojom milošću pomazila' Novalića.
Ovakva Pećaninova konstrukcija riječi u govoru o predsjednici Ustavnog suda BiH osim što s njome kritizira način na koji je Palavrić glasala, što je nedopustivo, također sadrži i aluziju na seksistički jezik što je uz činjenicu da je riječ o ženi i pokazatelj da je Pećanin dodatnim, prljavim i neciviliziranim metodama pokušao poniziti predsjednicu Ustavnog suda BiH. Pri tome, pokazao je čak i da ne zna kako se zove predsjednica Suda, jer ju se nazvao 'Suada', umjesto Seada Palavrić.
Ustavni sud BiH: Svoj dignitet i integritet štimo svojim radom
Raport je uputio upit Ustavnom sudu BiH o tome da li su upoznati s Pećaninovim navodima, da li Ustavni sud BiH ima mehanizme da svoj dignitet i integritet sačuva od ovakvih udara i da li postoje sankcije za ovakav način tumačenja odluka Ustavnog suda BiH, a koji uključuje i one za vrijeđanje sudija Ustavnog suda BiH?
Odgovor iz Ustavnog suda BiH prenosimo u cijelosti.
"U vezi Vašeg upita obavještavamo Vas da Ustavni sud svoje stavove, mišljenja i tumačenja povodom bilo kojeg predmeta daje isključivo u svojim odlukama. Tako je bilo i u predmetu AP 667/24 (F. H. i drugi) u kojem je Ustavni sud dao argumente za svoju odluku u ovom predmetu.
Nažalost, već dugo Ustavni sud se suočava sa raznim medijskim pritiscima. Međutim, javnost treba da zna da Ustavni sud svoje odluke donosi većinom glasova svih članova u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, Pravilima Ustavnog suda, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i drugim međunarodnim instrumentima.
Smatramo nepotrebnim odgovarati na napad na predsjednicu Ustavnog suda ili na bilo kojeg sudiju Ustavnog suda. Smatramo da je ovakav današnji način komentarisanja odluka Ustavnog suda nedopustiv i nije u skladu sa duhom demokratskog društva kakvom Bosna i Hercegovina teži.
Konkretno, Ustavni sud svoj dignitet i integritet štiti svojim radom kroz odluke u kojima daje odgovore i argumente na podnesene apelacije i zahtjeve, koji su zasnovani na Ustavu Bosne i Hercegovine, Pravilima Ustavnog suda, Evropskom konvencijom i drugim međunarodnim instrumentima.
Stoga se Ustavni sud neće izjašnjavati na današnje šture izjave budući da one nisu ni pravno niti stručno utemeljene već se radi o svojevrsnim pritiscima i napadima na rad Ustavnog suda na način kako bi se javnost dovela u zabludu“, naveli su u odgovoru na upit Raporta iz Ustavnog suda BiH.