Smatra se jednim od najljepših gradova na svijetu koje treba posjetiti, a čini se da bi Beč mogao biti i nenadmašno mjesto za život.
Austrijski grad ponovno je okrunjen titulom grada u kojem se najviše živi na svijetu na godišnjoj listi Economist Intelligence Unit (EIU), koja je objavljena danas.
EIU, sestrinska organizacija The Economista, rangirala je 173 grada širom svijeta prema nizu značajnih faktora, uključujući zdravstvenu skrb, kulturu i okoliš, stabilnost, infrastrukturu i obrazovanje.
Beč je na vrhu popisa treću godinu zaredom, dobivši "savršene" ocjene u četiri od pet kategorija - grad je lošije ocijenjen za kulturu i okoliš zbog očitog nedostatka značajnih sportskih događaja.
Savršeni rezultati
Odmah iza austrijske prijestonice, danski Kopenhagen zadržao je drugo mjesto, dok je švicarski Zürich napredovao sa šestog na treće mjesto liste.
Australski Melbourne pao je s trećeg na četvrto mjesto, dok se kanadski Calgary izjednačio na petom mjestu sa švicarskim gradom Geneva.
Kanadski Vancouver i australski Sydney bili su na zajedničkom sedmom mjestu, a japanska Osaka i novozelandski Auckland zaokružili su top 10 na zajedničkom devetom mjestu.
Dok je Zapadna Evropa bila dobra, s 30 gradova koji su postigli prosječnu ocjenu od 92 od 100, regija je zabilježila sveukupni pad u rezultatima stabilnosti, što se pripisuje "sve većem broju slučajeva remetilačkih protesta" i kriminalu.
Na 23. mjestu, Honolulu, Havaji, je najbolje pozicionirani američki grad na listi, dok se Atlanta, Georgia pomaknula četiri mjesta na 29. mjesto.
Los Angeles je dalje na listi na 58. mjestu, dok je New York na 70. mjestu.
'Akutna stambena kriza'
Sjeverna Amerika je postigla najvišu prosječnu ocjenu za obrazovanje. Međutim, ocjene za infrastrukturu bile su niže nego prethodne godine u Kanadi zbog "akutne stambene krize", koja je pogodila nekoliko regija, prenosi CNN.
"Situacija je posebno zabrinjavajuća u Australiji i Kanadi, gdje je dostupnost nekretnina za iznajmljivanje na dosad najnižem nivou, a kupovne cijene nastavljaju rasti uprkos povećanju kamata", stoji u izvještaju.
Vancouver je pao unazad i ostao u prvih 10, a Toronto (deveti na listi 2023.) ispao je iz prvih 10 na 12. mjesto.
Glavni grad Ujedinjenog Kraljevstva London rangiran je kao 45. najpovoljniji grad na svijetu.
U Aziji, Hong Kong je zabilježio najveće poboljšanje rezultata od prošle godine, popevši se sa 61. mjesta na 50. zahvaljujući poboljšanju u rezultatima stabilnosti i zdravstvene zaštite.
Gradovi Ujedinjenih Arapskih Emirata zabilježili su neka od najvećih povećanja rezultata ove godine, s Abu Dhabijem i Dubaijem koji su se popeli na popisu, a Rijad, Jeddah i Al Khobar u Saudijskoj Arabiji također su ostvarili značajan napredak.
U međuvremenu, izraelski Tel Aviv doživio je jedan od najvećih padova, pao je za 20 mjesta na 112. mjesto.
Pad stabilnosti
"Globalna životna sposobnost neznatno je porasla tokom prošle godine, ali rizici za stabilnost ostaju", rekao je Barsali Bhattacharyya, zamjenik direktora industrije u EIU.
“Još uvijek visoka inflacija popraćena visokim kamatama i drugim ekoomskih prepreka dovela je do još jedne godine čestih protesta širom svijeta.”
Bilo je malo promjena na dnu popisa, s Damaskom u Siriji koji je i dalje rangiran kao najmanje pogodan za život na svijetu, s libijskim Tripolijem, alžirskim Algiersom i nigerijskim Lagosom odmah iznad.
U studiji je navedeno da niti jedan od četiri najgora grada nije zabilježio nikakvo poboljšanje svoje ukupne ocjene od 2023. godine.
“Otkako smo proveli našu anketu, bilo je više slučajeva građanskih nemira i demonstracija širom svijeta, kao što su protesti u kampusima širom SAD-a, što sugerira kontinuirani stres na uvjete života za koji je malo vjerovatno da će se smanjiti u bliskoj budućnosti,” rekao je Bhattacharyya.
Globalni indeks pogodnosti za život 2024.: 10 najboljih
- Beč, Austrija
- Kopenhagen, Danska
- Zürich, Švicarska
- Melbourne, Australija
- Calgary, Kanada
- Ženeva, Švicarska
- Sydney, Australija
- Vancouver, Kanada
- Osaka, Japan
- Auckland, Novi Zeland