utrka za bijelu kuću

Izbori koje čitav svijet čeka s nestrpljenjem: Šta spremaju Harris i Trump, šta kažu ankete

Harris je vodila kampanju u Michiganu, upozoravajući da će Trump imati "nekontrolisanu i ekstremnu moć" ako se vrati u Bijelu kuću

Do izbora u Sjedinjenim Američkim Državama ostalo je još devet dana, dva glavna kandidata za Bijelu kuću – aktuelna potpredsjednica Kamala Haris i bivši predsjednik Donald Trump – nastavljaju da se bore za glasove u državama, dok ankete pokazuju tijesnu utrku.

Trump je u subotu napravio hrabru igru ​​za arapsko-američke i muslimanske glasače u Michiganu, neodlučnoj državi sa skoro 400.000 glasača arapskog porijekla.

Michigan je glasao za aktuelnog predsjednika Joena Bidena 2020. godine, ali bijes zbog izraelskog genocida u Gazi i rata u Libanu mogao bi utjecati na odaziv demokrata za Harrisa, piše Al Jazeera.

Michigan je jedna od sedam konkurentskih američkih država koje će vjerovatno odlučiti pobjednika.

To je dio "Plavog zida" koji se smatra najboljom šansom demokrata da izaberu Harris, zajedno sa Pennsylvanijom i Wisconsinom.

Harris je također vodila kampanju u Michiganu u subotu, upozoravajući da će Trump imati "nekontrolisanu i ekstremnu moć" ako se vrati u Bijelu kuću.

Koja su najnoviji rezultati iz anketa?

Prema anketi koju je u subotu objavio Emerson College Polling, Harris i Trump izjednačeni su sa po 49 posto.

Istraživanje, sprovedeno od 23. do 24. oktobra, sugeriralo je čvršću utrku nego sedmicu ranije, što je pokazalo da Harris vodi Trumpa sa 49 prema 48 odsto.

To je također prvi put od augusta u Emersonovoj sedmičnoj anketi da Harris nije u vodstvu.

"Muški glasači odstupaju od Trumpa za 13 bodova, 55 posto prema 42 posto, što je veća razlika nego u 2020., dok žene za Harisa za 10 bodova, 54 posto prema 44 posto, što je ispod Bidenove podrške u 2020.", rekao je Spencer Kimball, izvršni direktor Emerson College Polling.

Najnovije istraživanje je također pokazalo da, bez obzira za koga će glasati, 50 posto američkih birača misli da će Trump pobijediti na izborima, dok 49 posto misli da će Harris u Bijelu kuću.

Anketa je takođe navela da su glavna pitanja za glasače ekonomija sa 45 posto, zatim imigracija (14 odsto), prijetnje demokratiji (14), pristup abortusu (7), zdravstvena zaštita (6) i kriminal (4).

U međuvremenu, najnoviji dnevni prosjek FiveThirtyEight pokazao je da Harris vodi u nacionalnim anketama - 47,9 prema Trumpovim 46,6.

Prema istom istraživanju, nepovoljna ocjena za Harris popela se na 47,8 posto, dok je njen povoljan rejting bio na 46,4 posto. Trumpov nepovoljan rejting bio je 52,1 posto, dok je njegov povoljan rejting bio 43,4 posto.

Šta je Kamala Harris radila u subotu?

Harris je bila u Michiganu, gdje je bivša prva dama Michelle Obama razbuktala gomilu pristalica demokrata povlačeći razlike između Harris i Trump po ličnom karakteru i kvalifikacijama, rekavši da postoji dvostruki standard u načinu na koji se prema njima dvoje postupa.

Obama je upozorila da bi još jedan mandat pod Trumpom rezultirao daljnjim povlačenjem prava na abortus.

Ona je rekla da će Trumpovo obećanje da će ukinuti Zakon o pristupačnoj njezi, donesen tokom predsjedništva njenog supruga, utjecati na "cjelokupno zdravlje žena".

Harris je bila nekoliko minuta u optimističnom obraćanju kada ju je prekinuo demonstrant koji je više puta vikao:

"Nema više rata u Gazi".

Nakon što su njene pristalice tražile prekid, ona je odgovorila:

"Na temu Gaze, moramo okončati taj rat".

Zatim je nastavila gdje je stala, tražeći od birača da "okrenu stranicu o strahu i podjelama".

Šta je Donald Trump radio u subotu?

Također u kampanji u Michiganu, Trump se susreo s grupom muslimanskih propovjednika, tvrdeći da zaslužuje podršku muslimanskih glasača jer će okončati sukobe i donijeti mir na Bliskom istoku.

Trump u potpunosti podržava Izrael i poručio je izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu da "uradi ono što mora" u suočavanju s Hamasom u Gazi i Hezbolahom u Libanu.

Čak i tako, čini se da Trump dobiva podršku nekih muslimanskih Amerikanaca uznemirenih politikom predsjednika Joea Bidena i Harris u Gazi, i uprkos tome što je Trump kao predsjednik zabranio imigraciju iz nekih zemalja s muslimanskom većinom.

Imam Belal Alzuhairi iz Islamskog centra Detroita priključio se Trumpu na bini, rekavši:

"Tražimo od muslimana da stanu uz predsjednika Trumpa jer on obećava mir."

Tokom istog pojavljivanja, međutim, Trump je ocrnio Detroit dok je pokušavao apelirati na glasove u predgrađu.

"Mislim da nas Detroit i neka naša područja čine nacijom u razvoju", rekao je, dodajući da ljudi žele da kaže da je Detroit "odličan", ali on misli da mu "treba pomoć".