Uskoro će će biti omogućeno finansiranje programa liječenja srčanih oboljenja nastalih kao posljedica koronavirusa. Ovu odluku je nedavno donijela Vlada Federacije BiH i to na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva.
Izdvojeno milion maraka
Kako su pojasnili odlukom se odobrava raspodjela sredstava za finansiranje usluga invazivne i interventne kardiologije i kardiokirurgije kod pacijenata koje su nastale kao posljedica covida-19. Svrha ovog programa je liječenje oboljelih od kardiovaskularnih oboljenja. Za ovaj program izdvojeno je milion maraka.
"Ovom odlukom precizirane su usluge iz oblasti invazivne i interventne kardiologije i kardiokirurgije. Ali kod pacijenata koje su ta oštećenja nastale kao posljedica covida-19, koje će se finansirati programom.
Kriteriji za raspodjelu sredstava utvrđeni su Uputstvom Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH o kriterijima. I načinu kontrole utroška namjenskih sredstava programa invazivne i interventne kardiologije i kardiokirurgije kod pacijenata koje su nastale kao posljedica covida-19", naveli su u saopćenju Vlade FBiH.
Prema zvaničnim podacima Federalnog ministarstva zdravstva broj oboljelih je u stalnom rastu. Stoga, kako bi se našlo rješenje i smanjile liste čekanja, Zavod se obratio sa zahtjevom Federalnom ministarstvu zdravstva za dodatno finansiranje usluga.
Šta kažu iz Zavoda?
Kako bi provjerili na koji način će program funkcionirati kontaktirali smo Zavod zdravstvenog osiguranja FBiH. Pojasnili su nam sa kojim klinikama i poliklinikama imaju dogovor na području Federacije.
"Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za usluge iz programa kardiologije i kardiokirurgije koje se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti za 2022. godinu ima zaključene ugovore sa: UKC Sarajevo, Centar za srce „KM“ Sarajevo, UKC Tuzla. Potom, Medical Institut Bayer Tuzla, SKB Mostar i PZU Vitalis Mostar. Odobrena sredstva će biti utrošena za liječenje pacijenata kojima je, kao posljedica preboljenja COVIDA-19, indicirana usluga iz programa kardiologije i kardiokirurgije. A koji se finansiraju putem Zavoda", naveli su u odgovoru.
Dodali su kako će nakon zaključivanja ugovora biti definisan način i raspodjela odobrenih sredstava.
"Namjenski utrošak sredstava prati će posebna komisija resornog ministarstva", naveli su u odgovoru za Raport.
Kako koronavirus utječe na rad srca?
Iako je poznata kao respiratorna bolest, zaraza koronavirusom može direktno utjecati na rad srčanog mišića i uzrokovati probleme koji vode do oštećenja srca.
Kako navode stručnjaci Covid-19 smanjuje funkcionalnost pluća, kod nekih pacijenata to može dovesti do manjka dotoka kisika u srce. To dalje može prouzrokovati upalnu reakciju koja oštećuje srce dok se tijelo pokušava izboriti s infekcijom, piše USNews.
Ovaj virus također može napasti krvne žile i izazvati upale, što može dovesti do stvaranja krvnih ugrušaka te uzrokovati srčani udar.
Kod mnogih bolesnika upravo su pronađeni ugrušci u krvi. Ta činjenica je navela doktore da isprobaju lijekove za razrjeđivanje krvi, iako još ne postoji konsenzus po ovom načinu liječenja.
Dr. Sean Piney s Univerziteta u Chicagu kazao je kako osobe sa srčanim tegobama spadaju u najrizičniju grupu koja može iskusiti oštećenja srca kao posljedicu prebolovanog Covida. Ali, komplikacije u radu srca su također uočene kod Covid-19 pacijenata bez prethodno poznatih srčanih oboljenja.