'lijepo gori'

Izgleda da je počela nova era rata: Ukrajina objavila da je izvela akciju od koje su mnogi strahovali. Još su nejasni neki detalji

Fotografija koju je objavila Iryna Vereshchuk

Ukrajinske snage tvrde da su u ponedjeljak uspješno pogodile ruski raketni sistem S-300 koristeći oružje koje je isporučio Zapad unutar ruskog teritorija.

“Prekrasno gori. To je ruski S-300. Na ruskom teritoriju. Prvih dana nakon dopuštenja korištenja zapadnog oružja na neprijateljskom teritoriju”, objavila je ministrica ukrajinske vlade Iryna Vereshchuk na Facebooku uz sliku koja navodno prikazuje napad.

Ovo se događa samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Joe Biden dao Ukrajini dopuštenje za izvođenje ograničenih napada američkim oružjem na ruskom teritoriju oko Harkiva, nakon što je nekoliko evropskih zemalja uklonilo ograničenja o tome kako se oružje može koristiti.

Nije jasno je li oružje korišteno u napadu koje je opisala Vereshchuk isporučeno iz SAD.

Ukrajina je mjesecima molila Washington da joj dopusti da američkim oružjem gađa mete na ruskom tlu, dok je Moskva pokrenula brutalni zračni i kopneni napad na Harkiv, sigurna znajući da bi se njezine trupe mogle povući natrag na rusko tlo kako bi se pregrupirale jer se nisu mogla gađati zapadnim oružjem.

Dopuštenje koje su dale SAD bilo je i revolucionarno i hrabro, ali provizorno i vrlo uvjetno, piše CNN. Ukrajina može pogoditi samo mete oko Harkiva, a SAD čvrsto stoji i ne dopušta Ukrajini da upotrijebi najstrašnije streljivo koje je imalo za ispaljivanje na Rusiju: ​​rakete dugog dometa poznate kao ATACMS koje mogu pogoditi mete udaljene 300 kilometara.

Umjesto toga, Ukrajina može koristiti samo projektile kraćeg dometa poznate kao GMLRS, koji imaju domet od oko 70 kilometara.

Zbog toga su vojni analitičari pohvalili odluku, ali ublažili očekivanja. Franz-Stefan Gady, saradnik na Međunarodnom institutu za strateške studije, rekao je za CNN da će prekogranični udari GMLRS-a omogućiti Ukrajini “da pogodi neka ruska baza, zapovjedne i kontrolne centre, kao i skladišta opskrbe. To neće zaustaviti, već zakomplicirati ruske vojne operacije protiv Harkiva.”

Mathieu Boulegue, savjetnik u Chatham Houseu sa sjedištem u Velikoj Britaniji, rekao je za CNN da promjena politike "nije sama po sebi promjena igre". To je dodatak, steroid, dodatni poticaj za Ukrajinu da se odbrani.”

Iako se čini da uklanjanje ovog tabua označava novo poglavlje u ratu, Rusija je već iskusila ukrajinske napade zapadnim oružjem na teritorij na koji polaže pravo.

Ukrajina je često gađala okupirani Krim, koji je Rusija anektirala 2014., koristeći projektile "Storm Shadow" koje je osiguralo Ujedinjeno Kraljevstvo.

Ukrajina je također pokrenula udare na Harkiv i Herson krajem 2022., dok je nastojala osloboditi regije koje je Rusija okupirala u prvim sedmicama rata.

Tada, kao i danas, ruski predsjednik Vladimir Putin i drugi ruski dužnosnici zveckali su nuklearnim oružjem u pokušaju da odvrate podršku Zapada. Prije nego što je Biden Kijevu dao zeleno svjetlo, Putin je rekao da bi odluka mogla dovesti do "ozbiljnih posljedica", posebno za "male i gusto naseljene zemlje".

SAD se pridružio nekoliko drugih evropskih zemalja, uključujući UK, Francusku i Njemačku, u uklanjanju ovog ograničenja o tome kako Ukrajina može koristiti oružje koje je dobila.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pohvalio je Bidenovu odluku da dopusti neke napade na ruskom teritoriju kao "korak naprijed" koji će pomoći njegovim snagama u obrani ugrožene regije Harkiv.