massive attack

Izmislili su kompletan muzički žanr i najglasniji su u traženju pravde u svijetu. I masivno napadaju

Massive Attack osnovani su 1988. godine u Bristolu, Velika Britanija, od strane Roberta Del Naje (3D), Granta Marshalla (Daddy G) i Andrewa Vowlesa (Mushroom).

Prije nego što su postali bend, trojac je bio dio Wild Bunch kolektiva, grupe DJ-eva i muzičara koji su oblikovali zvuk bristolske underground scene.

Njihova mješavina hip-hopa, duba, soula i elektronske muzike dovela je do stvaranja novog žanra poznatog kao trip-hop, koji je postao sinonim za britansku elektronsku scenu devedesetih godina.

Očevi trip hopa

Prvi album Blue Lines iz 1991. godine smatra se jednim od najutjecajnijih albuma svih vremena, a pjesma Unfinished Sympathy i dalje je klasika elektronske muzike. Ovaj album definirao je trip-hop zvuk: sporiji ritmovi, atmosferične melodije i duboka, emotivna vokalna interpretacija.

Nakon uspjeha Blue Lines, bend je nastavio s albumima Protection (1994) i Mezzanine (1998). Mezzanine je bio mračniji i agresivniji, a pjesme poput Teardrop i Angel postale su kultne. Pjesma Teardrop posebno je poznata kao uvodna tema serije House M.D.

Massive Attack nisu samo redefinirali zvuk, već su i kreirali vizualni identitet koji je postao njihov prepoznatljiv znak. Njihovi koncerti poznati su po impresivnim vizualnim efektima i angažiranim političkim porukama koje se prikazuju na ekranima iza bine.

Osim muzičkog utjecaja, Massive Attack poznati su i po svojoj političkoj angažiranosti. Bend je otvoreno kritizirao britansku i američku vanjsku politiku, ratove na Bliskom istoku i globalnu nepravdu. Njihov aktivizam nije samo deklarativan, već i praktičan – donirali su sredstva humanitarnim organizacijama, organizirali dobrotvorne koncerte i koristili svoju popularnost za podizanje svijesti o društvenim pitanjima.

Podrška Palestini

Jedna od njihovih najistaknutijih političkih pozicija je podrška Palestini. Del Naja i Marshall godinama su otvoreno kritizirali izraelsku politiku prema Palestincima. Bend je podržao BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) pokret, koji poziva na bojkot izraelskih proizvoda i kulturnih događaja dok se ne okonča okupacija palestinskih teritorija.

Tokom turneja, Massive Attack često su na ekranima iza bine prikazivali poruke solidarnosti s Palestincima. Na jednom od koncerata u Dublinu 2018. godine, Del Naja je otvoreno govorio o potrebi bojkota izraelskih kulturnih događaja, ukazujući na dvostruke standarde u međunarodnoj politici.

Anegdote i kulturni utjecaj

Jedna od zanimljivijih priča vezanih za Massive Attack tiče se Roberta Del Naje i teorije da je on zapravo Banksy, misteriozni britanski street artist. Ove spekulacije nastale su jer je Del Naja bio aktivan u grafiti sceni Bristola prije nego što je postao muzičar, a mnogi Banksyjevi radovi pojavili su se u gradovima gdje je Massive Attack nastupao. Iako je Del Naja negirao ove tvrdnje, glasine i dalje kruže.

Njihov utjecaj proteže se i na filmsku industriju – njihova muzika korištena je u brojnim filmovima i serijama. Na primjer, Angel se pojavljuje u filmu Snatch, dok je Dissolved Girl dio soundtracka filma The Matrix.

Massive Attack ostaju jedan od najutjecajnijih bendova elektronske muzike. Njihova sposobnost da kombinuju umjetnost, politiku i muziku čini ih jedinstvenima u muzičkoj industriji. Iako su tokom godina usporili s objavljivanjem novih albuma, njihov utjecaj i dalje je snažan, a njihovi koncerti iskustvo su koje spaja muziku i političku poruku na jedinstven način.

Bilo kroz zvuk, angažman ili vizualnu umjetnost, Massive Attack nastavljaju biti glas onih koji ga nemaju, koristeći svoju platformu za podizanje svijesti o globalnim pitanjima i borbu za pravdu.