Izrael je obavijestio svoje saveznike da se sprema poslati timove ubica da ubiju čelnike Hamasa u inozemstvu u znak odmazde za smrtonosne napade na izraelske civile u posljednja dva mjeseca, rekli su izvori za The Times.
Vjeruje se da su obavještajne agencije na Bliskom istoku i u Evropi upozorile Hamas na nadolazeće udare.
Najmanje 19 Izraelaca poginulo je u nasumičnim napadima Palestinaca od sredine marta. Tri osobe su poginule, a sedam ih je povrijeđeno u posljednjem incidentu u četvrtak, kada su dvojica muškaraca iskočila iz automobila i počela zamahnuti sjekirama prema prolaznicima u gradu Eladu gdje žive pretežno ultra-ortodoksni Jevreji. Potjera je jučer završila hapšenjem dvojice Palestinaca koji su se skrivali u šumi.
Jučer je bilo još više nasilja. Izraelski vojnici ubili su jednog Palestinca u blizini barijere sa Zapadnom obalom, a drugi je, naoružan nožem, ubijen nakon infiltriranja u židovsko naselje unutar okupiranih teritorija. U Jeruzalemu je izboden policajac.
Samo jedan od napada, pucanje na zaštitara u naselju na Zapadnoj obali 29. aprila, izravno je povezan s Hamasom, kojeg su Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Evropska unija označile kao terorističku grupu. Međutim, Izrael krivi Hamas za poticanje Palestinaca koji su djelovali “na vlastitu inicijativu”, kao i za nekoliko drugih napada koji su bili spriječeni.
Obavještajni izvori rekli su da Izrael želi poslati "jasnu poruku" nakon godinu dana u kojoj je poštovao primirje, uz posredovanje Egipta, čime je okončana posljednja runda ratovanja u Gazi u maju 2021. Nakon novog naleta napada na civile, vlada se sprema "povisiti" uloge.
Naftali Bennett, premijer, rekao je jučer da Izrael ulazi u "novu fazu rata protiv terorizma", dodajući da uspostavlja civilnu nacionalnu gardu koja će biti raspoređena u vanrednim situacijama. "Glavni cilj vlade je vratiti ličnu sigurnost izraelskim građanima", rekao je.
Hamas, vladari Gaze, upravljaju računima na društvenim mrežama koji pozivaju Palestince na Zapadnoj obali da napadnu Izraelce za koje tvrde da pokušavaju "oskvrnuti" džamiju al-Aqsa u Jeruzalemu. Neki od onih koji stoje iza nedavnih napada rekli su da su htjeli "osvetiti al-Aqsu".
Džamija je bila žarište nedavnih napetosti, s demonstrantima i policijom u više navrata. Yahya Sinwar, čelnik Hamasa u Gazi, uputio je poziv na oružje tokom vikenda. “Neka svako ko ima pušku, neka je spremi. A ako nemate pušku, pripremite sjekač ili sjekiru, ili nož”, rekao je.
Predstavnici Hamasa pozdravili su napad sjekirom u Eladu kao "herojsku operaciju", ali nisu preuzeli odgovornost.
U Izraelu su sve veći pozivi da se Hamasu "odrubi glava" ubijanjem Sinwara, ali nije jasno koji bi vođe militanata mogli biti na meti timova ubica. Analitičari sugeriraju da je bilo kakav potez protiv palestinskih čelnika na domaćem tlu malo vjerovatan, jer bi to moglo potaknuti ponovni baraž raketa prema izraelskim gradovima; okidač za prošlogodišnji rat. Vjerovatnije je da će se atentati izvesti u drugim zemljama u regiji u kojima žive i djeluju visoki članovi Hamasa, poput Libana ili Katara.
Salah al-Arouri, koji upravlja tajnim vojnim mrežama na Zapadnoj obali, mogao bi biti meta, zajedno sa Zaherom Jabarinom, koji je zadužen za finansiranje mreža.
Operativci Hamasa za koje se vjeruje da ih je Izrael u prošlosti ubio uključuju Mahmouda al-Mabhouha, kupca oružja, u Dubaiju 2010.; Mohamed Zaouari, stručnjaka za dronove, u Tunisu 2016.; i Fadi al-Batsha, raketnog inženjera, u Maleziji 2018.
Najmanje 256 Palestinaca ubijeno je u izraelskim zračnim napadima na Gazu u ratu prije godinu dana, a 16 Izraelaca je ubijeno u raketama koje je Hamas ispalio na civilna područja.
Ova politika se nastavila tokom mjeseca Ramazana — koji je završio prošle sedmice — unatoč pozivima Irana, koji osigurava određena sredstva, da odgovori na sukobe u al-Aqsi ponovnim ispaljivanjem raketa. Međutim, smatra se da je i Hamas oprezan da ne izazove još jednu rundu rata.
Sam Iran pokušava ojačati odnose u regiji. Jučer je sirijski predsjednik Assad posjetio Teheran kako bi se sastao s vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Khameneijem. "Strateški odnosi između Irana i Sirije uzrokovani su nedostatkom dominacije cionističkog režima u regiji", rekao je Assad.