Veliki broj Izraelaca organizovao je u četvrtak proteste u Tel Avivu i Al-Qudsu (Jerusalimu) tražeći sporazum s Palestincima o oslobađanju izraelskih zarobljenika u Pojasu Gaze.
Protesti su održani jer bi izraelski pregovarački tim trebao otputovati u Katar u četvrtak kako bi prisustvovao novoj rundi pregovora o prekidu vatre u Gazi i razmjeni talaca.
Demonstranti, uključujući porodice talaca, optužili su vladu premijera Benjamina Netanyahua da je napustila izraelske zarobljenike u Gazi.
“Oteti živi, ostavljeni na smrt. Dogovorite se sada”, piše na transparentu koji su nosili demonstranti u Tel Avivu.
Police brutality during a demonstration against the army in front of the recruitment office of the Zionist occupation army in Tel Aviv.
— ن آل هاشم (@NAl1_Hashim1) August 14, 2024
Jews do not want to serve in the genocidal Israeli army.
Jews do not need an army and a state. All occupied lands should be returned to the… pic.twitter.com/B386JG9Qrs
Izrael procjenjuje da je oko 115 Izraelaca zarobljeno u Gazi, za koje je Hamas rekao da ih je na desetine ubijeno u izraelskim vazdušnim napadima na Gazu.
Hamas je u srijedu rekao da će se pridružiti predstojećim pregovorima o prekidu vatre i razmjeni talaca u Gazi ako dobije jasnu opredijeljenost od Izraela u vezi s provođenjem prijedloga kojeg podržava američki predsjednik Joe Biden.
Biden je u maju rekao da je Izrael predstavio sporazum u tri faze kojim bi se okončala neprijateljstva u Gazi i osiguralo oslobađanje talaca koji se drže u obalskoj enklavi. Plan uključuje prekid vatre, razmjenu talaca i zarobljenika i rekonstrukciju Gaze.
📹A huge demonstration by settlers in Tel Aviv, demanding a prisoner exchange deal.#TelAviv @qudsn pic.twitter.com/5WdJYhqfEe
— ⚡️🌎 World News 🌐⚡️ (@ferozwala) August 10, 2024
Indirektni pregovori uz posredovanje SAD-a, Katara i Egipta nisu doveli do dogovora o trajnom prekidu vatre i razmjeni talaca i zarobljenika zbog odbijanja izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da prihvati zahtjev Hamasa da okonča rat u Gazi.
Novi pokušaji dolaze nakon što je oko 40.000 Palestinaca ubijeno, uglavnom žena i djece, a više od 92.000 povrijeđeno u odgovoru Izraela na napad Hamasa 7. oktobra.
Izrael je optužen za genocid na Međunarodnom sudu pravde, čija mu je posljednja presuda naložila da odmah prekine svoju vojnu operaciju u južnom gradu Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.