Dva krajnje desničarska izraelska ministra zaprijetila su da će dati ostavku i srušiti vladajuću koaliciju premijera Benjamina Netanyahua ako on prihvati mirovni prijedlog koji je iznio Joe Biden.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država je u petak predstavio, kako je rekao, izraelski prijedlog u tri faze za okončanje sukoba u Gazi koji bi objedinio oslobađanje talaca s "potpunim prekidom vatre".
Govor u Bijeloj kući
Tokom govora u Bijeloj kući, Biden je rekao da je Hamas oslabljen do tačke na kojoj više ne može izvesti vrstu napada viđenog 7. oktobra prošle godine koji je pokrenuo sadašnji rat u Gazi.
"Vrijeme je da ovaj rat završi", rekao je Biden, što je jasan pokazatelj da su - što se njega tiče - izraelski ratni ciljevi ispunjeni.
Međutim, dva najistaknutija krajnje desničarska člana izraelske vlade, ministar finansija Bezalel Smotrich i ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir, izričito su dali do znanja da odbijaju trenutni prekid vatre.
Premijer Benjamin Netanyahu također je signalizirao da ni on nije spreman, bacajući sumnju na Bidenov prijedlog.
U objavi na društvenim mrežama, Smotrich je rekao da je "jasno dao do znanja" Netanyahuu da neće "biti dio vlade koja će pristati na predloženi nacrt i okončati rat bez uništenja Hamasa i vraćanja svih talaca".
Smotrich je tražio da se borbe nastave do “uništenja Hamasa i povratka svih talaca”, kao i do “stvaranja potpuno drugačije sigurnosne realnosti u Gazi i Libanu”.
Ministar nacionalne sigurnosti Ben Gvir u međuvremenu je opisao dogovor kao "nepromišljen" i "pobjedu terorizma", kao i sigurnosnu opasnost za Izrael, prenosi CNN.
Napetosti u Izraelu
"Ako premijer provede nepromišljeni dogovor pod uvjetima objavljenim danas, koji znače kraj rata i odustajanje od eliminacije Hamasa, Otzma Yehudit će raspustiti vladu", rekao je, misleći na krajnju desnu stranku koju on vodi i koja pomaže u održavanju Netanyahuove većine u parlamentu.
Biden je u svom govoru aludirao na napetosti u izraelskoj vladi, direktno apelirajući na obične Izraelce da izraze svoju podršku.
“Znam da ima onih u Izraelu koji se neće složiti s ovim planom i pozivat će na nastavak rata na neodređeno vrijeme. Neki su čak u vladinoj koaliciji”, rekao je Biden.
Prijedlog bi najprije doveo do oslobađanja talaca i povlačenja Izraela iz "svih naseljenih područja Gaze", a na kraju bi kulminirao planom obnove Gaze, koja je ostala u ruševinama od borbi.
Plan je pozdravljen širom svijeta, a Ujedinjeni narodi i druge međunarodne sile pozvale su Izrael i Hamas da ga prihvate.
Hamas je objavio da na plan gleda "pozitivno" i da je spreman "pozitivno i konstruktivno postupati sa svakim prijedlogom koji se temelji na trajnom prekidu vatre".
Međutim, manje od sat nakon što je Biden iznio prijedlog, Netanyahu je insistirao na tvrdnji da Izrael neće prekinuti rat u Gazi sve dok ne postigne sve svoje ciljeve, uključujući uništenje Hamasa.
Nejasno je u kojoj se mjeri Netanyahu slaže s planom, jer se u izjavi također navodi da "tačan nacrt" izraelskog prijedloga omogućava Izraelu da "održi ova načela".
Najgora i najbezobzirnija vlada
Netanyahu se suočava s pritiskom ne samo unutar svoje koalicije. U subotu su demostranti ponovo izašli na ulice tražeći njegovu ostavku i prijevremene izbore.
Čelnik izraelske opizicije Yair Lapid ponudio je podršku Netanyahuu u prihvatanju prijedloga i osudio komentare Smotricha i Bena Gvira.
“Prijetnje Ben Gvira i Smotricha su zanemarivanje nacionalne sigurnosti, talaca i stanovnika sjevera i juga.
Ovo je najgora i najbezobzirnija vlada u historiji zemlje. Za njih će ovdje vječno biti rat, nula odgovornosti, nula upravljanja, potpuni promašaj", rekao je Lapid.
Rat su pokrenuli napadi Hamasa na izraelske civile 7. oktobra, u kojima je poginulo oko 1.200 ljudi, a više od 200 ljudi je oteto.
U izraelskoj ofanzivi u Gazi nakon toga je ubijeno više od 36.000 ljudi.