Uglavnom ga koristimo kao blažu verziju za kiseljenje raznih salata, marinada, ali i kao prirodno sredstvo za čišćenje doma.
No, jabukovo sirće u posljednjih nekoliko godina ponovo postao pravi hit i to ponajviše kod problema s povišenim holesterolom i šećerom u krvi.
Tradicionalno, proizvodi se od svježe istisnutog soka od jabuka koje fermentiraju. Njemu se dodaju kvaščeve gljivice i šećer.
Kvasac i bakterije pretvaraju šećere u sirćetnu kiselinu, a takvo se sirće zapravo može napraviti iz bilo kojeg voća.
Također, jabukovo sirće sadrži prirodne probiotike, a poznat je njihov blagotvorni učinak na zdravlje crijevnog mikrobioma te antioksidanse koji pomažu u sprječavanju oštećenja stanica uzrokovanih starenjem.
Ovo sirće doprinosi stabilnijim vrijednostima šećera u krvi, osigurava dobre vrijednosti kolesterola, doprinosi gubitku tjelesne težine, poboljšava apsorpciju hranjivih tvari, smanjuje apetit, prenosi Zivim.hr.
Međutim, ovo sirće ima i ima i manje poželjne strane. Jedna od njih je da ispijanje ove tekućine zbog sirćetne kiseline može oštetiti zubnu caklinu.
Ipak, riječ je o velikim količinama. Kako biste izbjegli oštećenje, sirće razrijedite vodom i prilikom konzumiranja koristite slamku.
Također, neki su od ispitanika u studiji objavljenoj u International Journal of Obesity prijavili kako su osjetili mučninu prilikom konzumiranja sirćeta.
Kako ga piti?
Razrijedite ga: Pomiješajte kašičicu jabukovog sirćea do dvije u čaši vode kako biste izbjegli oštećenje zubne cakline.
Napitku dodajte med ili limun: Ako vam teško pada ispijanje sirćeta razrijeđenog vodom, dodajte kašiku meda ili sok od limuna koji će dodatno poboljšati okus.
Koristite ga prilikom kuhanja: dodajte malu količinu juhama, varivima i marinadama za pikantan okus. Dodajte ga i u smoothieje.