bilo malverzacija

Je li moguće poništenje izbora novog rektora UNSA?

Tarik Zaimović: Kompromitiran izbor za rektora

Izbor Tarika Zaimovića za novog rektora Univerziteta u Sarajevu izazvao je ogromnu pažnju javnosti i medija. Cijeli proces mediji su iscrpno analizirali, a čini se da ni unutar UNSA-e nikad nije bila oštrija borba.

Protukandidatkinja Zaimoviću bila je Almira Hadžović-Džuvo i jedan glas na sjednici Senata je presudio u korist Zaimovića koji važi za favorita SDA na ovoj poziciji.

Glasao sam za sebe

Zaimovićeva akademska karijera nije bez mrlje, pa smo već pisali da je on bio višegodišnji student s relativno lošim prosjekom ocjena.

Dio akademske zajednice se žestoko pobunio protiv njegovog izbora, a mnogi se ni nakon završetka procesa ne mire sa činjenicom da će na čelu UNSA biti upravo Zaimović.

Zanimljivo je da se za Zaimovića već priprema 'svečani čin inauguracije' u Vijećnici, što do sada nije zabilježeno prilikom izbora ranijih rektora.

No, sudeći prema informacijama koje cure u posljednje vrijeme, pitanje je hoće li Zaimović i dočekati tu inauguraciju.

Naime, Kako je Raportu potvrđeno, u slučaj se upetljala Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Sarajevo (KUIP=.

Prema informacijama koje smo dobili, na adresu KUIP-a došlo je desetak anonimnih prijava u kojima se detaljno opisuju sve neregularnosti prilikom Zaimovićevog izbora.

Dvije su ključne.

Prva je ta da je Zaimović imao priliku da glasa sam za sebe, dok je njegovoj protukandidatkinji to bilo onemogućeno. To znači da je upravo glas koji je Zaimović dao sam sebi presudio u izboru.

Druga jeste ta pojedini dekani - senatori - nisu uopće upisani u sudski registar pa se postavlja pitanje jesu li oni mogli glasati?

Sve to, i još mnogo drugih detalja, navodi se u prijavama koje su stigle na adresu KUIP-a. Kako nam je nezvanično potvrđeno, sve prijave su prikupljene i objedinjene u jedan predmet koji duži jedan od inspektora koji je već sastavio određeni nalaz.

Ipak, prema našim informacijama, i u KUIP-u se pitaju da li će oni, ako se na kraju i ispostavi da je proces izbora rektora bio neregularan, moći poništiti proceduru i naložiti vraćanje na početak.

Razlog je Zakon o visokom obrazovanju kojim UNSA ima ogromnu autonomiju i odluke Senata su konačne. Dakle, ne propituju se. Ali, s druge strane - ukoliko je prekršen neki pravilnik ili poslovnik - je li UNSA podložan kontroli?

UNSA nikome ne polaže račune

U svakom slučaju, KUIP još uvijek radi na ovom predmetu, a nezvanično: prati ih i Ministarstvo za visoko obrazovanje KS.

Kako nam je rečeno iz ovog Ministarstva, oni nisu dobili zvaničnu obavijest inspekcije o poduzetim radnjama, ali prate dešavanja. Ministrica visokog obrazovanja Adna Mesihović za Raport kaže dada znaju samo ono što se pojavi u medijima.

"Što se tiče inspekcijskog nalaza, još ništa nismo dobili. Tako da se još ništa nije desilo. Ministarstvo je u ovom slučaju, ako inspekcija izrekne neku mjeru, drugostepeni organ koji može potvrditi ili opovrgnuti nalaz inspekcije", ističe ona

No, ističe ona, UNSA nije dužna da postupa po nalazu inspekcije i odluci Ministarstva.

"Inspekcija je već izricala mjere o poništanju diploma koje je izdavala UNSA i oni u ovdje mogu izreći mjeru. Ali niko ne može natjerati UNSA da postupi po tome. Dakle oni mogu ići u postipak osporavanja, dakle na upravni spor pred sudom", objašnjava ministrica Mesihović.

S druge strane, zbog Zaimovića se već osipa kadar na UNSA, pa je tako zabilježeno da je ostavku na mjesto prorektora dala Enita Nakaš.

Sve to otvara i pitanje samo autoriteta i kredibiliteta samog Zaimovića, čiji izbor je od početka bio kompromitiran, a sad je dodatno srozan do tačke u kojoj bi sam Zaimović trebao odustati od pozicije iz moralnih razloga.

Posebno, imajući u vidu da su se zbog određenih radnji na UNSA navodno aktivirali i tužioci Tužilaštva KS koji pozivaju za svjedoke određene dekane i izuzimaju dokumentaciju iz Rektorata.