Aktuelni kandidat SDA za načelnika Živinica Began Muhić, prema informacijama Raporta, pod istragom je nadležnih organa.
Preme nezvaničnim inforacijama Raporta, Muhić je pod lupom zbog 'grijeha' iz svojih konzulskih vremena.
Naime, Muhić je bio konzul BiH u Stutgartu.
Kako je Raportu rečeno, tokom 2023. godine, Ministarstvo sigurnosti BiH i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) zatražili su određenu dokumentaciju od Generalnog konzulata BiH u Stutgartu, a koja se odnosi na rad generalnog konzula Begana Muhića.
Sumnja se da je zloupotrijebio službeno vozilo te nije dolazio na posao u Generalni konzulat u Stutgartu, odnosno često je dolazio u BiH bez saglasnosti Ministarstva vanjskih poslova, kao i zloupotrebu sredstava namijenjenih za dopunske škole koje je pokrajina Baden-Württemberg uplaćivala Konzulatu.
Donosimo neke detalje.
Konzulat je imao ugovor s jednom auto-kućom na četiri godine, a potpisan je 2017. godine. Prema tom ugovoru, bilo dozvoljeno preći do 20.000 km godišnje. Vozilo je vraćeno u februaru 2022. godine jer je zatražen produžetak leasinga još za 3 mjeseca, a stanje kilometar-sata je bilo 111.754 km. Auto-kuća je tolerirala još 2.500 kilometara, a penali su plaćeni za 24.754 prekoračenih kilometara u iznosu od 3.217 eura!
Nakon toga, konzulat na čelu s Muhićem potpisuje novi ugovor i 2022. godine preuzeto je novo vozilo Audi A4. Novim ugovorom regulirano je da je dozvoljena godišnja kilometraža također 20.000 km, a ugovor je potpisan na 3 godine.
Međutim, Muhić je razriješen 31.03.2023. godine, a na taj dan na kilometar-satu je stajalo 48.616 km, što znači da je prešao duplo više nego dozvoljeno. Pored toga, prema informacijama Raporta, vozilo je bilo i oštećeno. Ova oštećenja nisu prijavljena policiji niti osiguravajućoj kući. Naknadno je ustanovljeno da je vozilom u vrijeme udesa upravljalo lice iz Živinica kojem je generalni konzul toga dana dao vozilo na korištenje.
Prema ugovoru o leasingu, za svaki dodatno pređeni kilometar preko 20.000 km moraju se plaćati penali od 8,40 centi. Ovo će se obračunati prilikom vraćanja vozila naredne godine u februaru.
Generalni konzulat je u periodu od maja 2019. do augusta 2022. godine koristio još jedan automobil marke Golf, za koji je, pri isteku leasinga, “oprošten dio prekoračenih kilometara”, a dodatno je plaćeno 316 eura također zbog prekoračenja kilometraže.
Sumnja se da je Muhić službenom vozilo dolazio u BIH i to bez saglasnosti Ministarstva.
Što se tiče nedolaska na posao u Generalni konzulat u Stutgartu, prema prikupljenim informacijama i dokazima, diplomatski pasoš, radne liste, mali broj saglasnosti za napuštanje zemlje, evidentno je da je generalni konzul Muhić često boravio u BiH, dok su radne liste pokazivale da je bio na poslu u Generalnom konzulatu.
Također, nisu tražene saglasnosti za napuštanje zemlje od Ministarstva. Prema nekim informacijaa, gotovo pola mandata proveo je u BiH.
Zloupotreba sredstava namijenjenih za dopunske škole
Možda i teži 'prekšaj', Muhić je napravio sa parama.
Prema našim informacijaa, iz Ministarstva za kulturu, mlade i obrazovanje pokrajine Baden-Württemberg, u periodu od 2018. do 2021. godine zloupotrijebljena su sredstva u visini od preko 120 hiljada eura bez obračunate kamate za sve godine. Sa kamatom za sve godine zloupotrebe, cifra koja će se morati vratiti pokrajinskom Ministarstvu iznosi oko 150.000 eura. Ova sredstva i dodatnu kamatu njemačko Ministarstvo potražuje od Generalnog konzulata BiH u Stutgartu i traži da im hitno uplati na račun.
Prema dopisima njemačkog Ministarstva, samo za 2020. godinu traži se da Konzulat vrati 31.920 eura, plus kamata do februara 2024. godine u iznosu od 5.332 eura. Navodno je njemačko pokrajinsko Ministarstvo uputilo dopis u Generalni konzulat u julu ove godine, u kojem traži i povrat od 81.850 eura za koje imaju dokaze da su zloupotrijebljena i u 2018., 2019. i 2021. godini.
Njemačko ministarstvo je novac uplaćivalo na račun Generalnog konzulata BiH u Stutgartu, koji je potom sredstva uplaćivao na račun Saveza dopunskih škola BiH u Stutgartu. Prema navodima Ministarstva pokrajine, lažirani su broj učenika i broj odjeljenja koja su Konzulatu i Savezu dopunskih škola prijavljivana njemačkom Ministarstvu.
U Konzulatu nemaju navodno mogućnost da provjere ove navode njemačkog Ministarstva, koje traži povrat sredstava bez obzira na proces koji će se moguće voditi u BiH.
Prema istim informacijama, Tužilaštvo pokrajine Baden-Württemberg pokrenulo istragu o ovoj zloupotrebi novca.