Nauka

Je li svijet spreman za još jednu vakcinu? Nema veze s koronom, a interes bi mogao biti ogroman


Naučnici u Japanu uspješno su proveli ispitivanje vakcine protiv ćelija koje pridonose procesu starenja.

Biste li voljeli živjeti vječno? Fikcionalni superjunaci te bogataši iz Silicijske doline vjerovatno bi odgovorili potvrdno.

Naučnici u Japanu tvrde da su možda učinili korak prema postizanju ljudske dugovječnosti nakon što su uspješno proveli ispitivanje vakcine protiv ćelija koje pridonose procesu starenja.

U laboratorijskim ispitivanjima lijek koji cilja na protein sadržan u starim stanicama, onima koje su se prirodno prestale razmnožavati, usporio je napredovanje slabosti kod starijih miševa, objavili su istraživači sa Univerziteta Juntendo u Tokiju.

Vakcina također uspješno djeluje na stare ćelije u masnom tkivu i krvnim žilama, što sugerira da bi moglo imati pozitivan učinak na druga medicinska stanja povezana sa starenjem.

"Možemo očekivati da će se vakcina primjenjivati na liječenje ukočenosti arterija, dijabetesa i drugih bolesti povezanih sa starenjem", rekao je profesor Toru Minamino.

Ćelije Stanice postaju stare kada se prestanu umnožavati, često kao odgovor na prirodno oštećenje njihovog DNK. Smatra se da ćelijsko starenje pridonosi samom procesu starenja, kao i bolestima povezanima sa starenjem poput Alzheimera i nekih karcinoma.

Stare stanice luče niz čimbenika koji remete funkciju tkiva, rekao je za Euronews dr. Salvador Macip, voditelj Laboratorija za mehanizme raka i starenja pri Sveučilištu Leicester u Engleskoj.

"Oni 'pozivaju' ćelije iz imunološkog sistema, teoretski da ih očiste ( ali to na kraju ne uspiju) i stvore hroničnu upalu niske razine, pomiješanu s fribrozom", rekao je Macip.

Macip je bio dio međunarodnog tima akademika sa Univerziteta u Velikoj Britaniji, Španiji, Nigeriji i Saudijskoj Arabiji koji je u oktobru ove godine objavio istraživanje o drugom metodi borbe protiv starenja ćelija.

"Biološki proces starenja je vrlo složen, stoga je malo vjerojatno da će ga jedna jedina strategija potpuno zaustaviti ili preokrenuti. Međutim, vjerovatno postoji puno načina da se uspori, a čišćenje starih ćelija čini se jednim od najlakših i potencijalno učinkovitijim", rekao je.

U laboratorijskim testovima, sprečavanje nakupljanja stanica starenja produljilo je životni vijek miševa za 15 posto, rekao je Macip. Drugi, slični eksperimenti postigli su rast od 35 posto, rekao je.

Pije nego što se ponadate, valja imati na umu da znanstvenici još uvijek ne znaju koliko se životni vijek može produžiti.

"Ovo je vrlo zanimljivo pitanje, oko kojeg se još uvijek nismo složili. Neki vjeruju da postoji 'tvrda' granica za ljudski životni vijek (trenutno se procjenjuje na 130 godina) dok drugi misle da bi, na papiru, besmrtnost trebala biti izvediva", rekao je.

"Još je rano znati koliko se život može produžiti i postoji li granica ili ne".

Ističe da možda nećemo morati dugo čekati na odgovor.

"Istraživanje pomlađivanja vrlo brzo napreduje. U posljednjoj deceniji, bilo je puno ključnih otkrića, rekao je.

"Osoba koja će uzeti prvu tabletu protiv starenja vjerovatno se već rodila", rekao je.